Temat: telewizja

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Grudzień 13, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Skontrolowani przez UKE operatorzy kablowi nieprawidłowo realizują udogodnienia dla niepełnosprawnych

Tegoroczną kontrolę pracownicy UKE przeprowadzili u 51 wybranych przedsiębiorców telekomunikacyjnych (fot. Pixabay.com)

Urząd Komunikacji Elektronicznej opublikował wyniki tegorocznej kontroli realizowania przepisów o zapewnieniu udogodnień dla niepełnosprawnych w punktach obsługi klientów operatorów telekomunikacyjnych, w tym kablowych. Skontrolowano 51 operatorów. Istotne nieprawidłowości stwierdzono u 34.

Kontrolę przeprowadzono od 1 września do 10 października zeszłego roku. Weryfikowano stosowanie przepisów rozporządzenia ministra administracji i cyfryzacji z 26 marca 2014, które reguluje kwestie zapewnienia dostępności udogodnień dla osób niepełnosprawnych w punktach obsługi operatorów.

Czytaj też: TVP ma jednak zakontraktowaną międzynarodową gwiazdę na sylwestra w Zakopanem

Tegoroczną kontrolę pracownicy UKE przeprowadzili u 51 wybranych przedsiębiorców telekomunikacyjnych, w tym też kablowych (rok wcześniej skontrolowano tylko 16 operatorów). Ocenie poddano m.in. dostępność architektoniczną biur oraz zakres i jakość świadczonych w nich udogodnień dla osób z niepełnosprawnościami.

Kontrola wykazała, że nie wszyscy operatorzy stosują przepisy. I tak w punkcie obsługi operatora kablowego TK Chopin w Pucku nie było oznaczenia, że biuro obsługuje osoby z niepełnosprawnością ruchową. Z kolei w biurze Toya w Zgierzu stwierdzono stanowisko niedostosowane do obsługi osób niepełnosprawnych.

Czytaj też: TVN 24 zyskał udział w rynku i wyprzedził TVP Info

Nieprawidłowości wykryto też u takich operatorów, jak: Voice Net (punkt w Rzeszowie), Telewizja Kablowa Koszalin (punkt w Koszalinie) i Centrum Telewizji Kablowej Jim-Sat (w Gorzowie Wielkopolskim). Istotne naruszenia stwierdzono w sumie u 34 operatorów.

UKE wydał zalecenia dotyczące usunięcia nieprawidłowości oraz wezwał operatorów do stałego podnoszenia standardów obsługi osób z niepełnosprawnościami.

W zeszłym roku na 16 kontrolowanych operatorów istotne nieprawidłowości wykryto u pięciu. Łącznie w latach 2018-2022 UKE przeprowadził kontrole w 189 punktach w całej Polsce.

Czytaj też: Już dziś gala Grand Press. Poznamy Dziennikarza Roku. Oto wszystkie nominacje

(MNIE, 13.12.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.