Dział: PRASA

Dodano: Listopad 22, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Dziennik „Fakt” zrezygnował z wydawania stron lokalnych. Zmiana od wtorku

Decyzje RAS Polska dotyczące "Faktu" to kolejna odsłona poszukiwania oszczędności w spółce

Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że „Fakt” zrezygnował dzisiaj - we wtorek - z wydawania stron lokalnych w większości miast w Polsce. Według wstępnych planów ukazywać się mają jedynie poznańskie i katowickie mutacje, i to tylko dwa razy w tygodniu.

– Poinformowano nas w poniedziałek, że oddziały są zamykane, a autorzy będą pisać głównie na rzecz internetu – informują nas dziennikarze „Faktu”. – Podobno tylko w kilku miejscach zostaną niekiedy strony lokalne, gdy będą reklamy, które trzeba wydrukować. Mówi się w tym kontekście o Poznaniu i Katowicach, i dwóch dniach w tygodniu. Cześć ludzi dostało wypowiedzenia, pozostaną korespondenci lokalni. Już dziś w większości miast nie ma stron lokalnych – usłyszeliśmy.

Czytaj też: Zwolnienia w Agorze wciąż nie ruszyły. Dziś mają się zacząć w Heliosie

Jak sprawdziliśmy, dzisiejsze katowickie wydanie „Faktu” ukazało się bez newsów lokalnych. Wydanie ma 24 strony, tak samo jak np. warszawskie.

– Fakt jest dziennikiem ogólnopolskim, liderem rynku prasy codziennej i będzie ukazywał się tak jak dotąd we wszystkich regionach Polski – skomentowała nasze doniesienia Agnieszka Skrzypek-Makowska, rzeczniczka RAS Polska. – Regionalne mutacje będą publikowane na nowych zasadach. Pozostawiamy strony mutowane redakcyjne w czwartki i w piątki w Katowicach oraz w Poznaniu. W wyniku reorganizacji pracy, zrezygnowaliśmy z regionalnie mutowanych stron w pozostałych regionach.

– Większości dziennikarzy złożyliśmy propozycję pozostania w redakcji na niezmienionych warunkach finansowych. Tym samym wzmacniamy treści ogólnopolskie w głównym grzbiecie Faktu oraz w Fakt.pl. Odnosząc się do artykułu, który dziś pojawił się na ten temat na Press.pl, informuję także, że bez zmian pozostaje oferta regionalnego targetowania reklam i ogłoszeń w całej Polsce – dodała Skrzypek-Makowska.

Czytaj też: Reporter Associated Press, który poinformował o wybuchu w Przewodowie, został zwolniony

Jak wynika z zestawienia PBC w trzecim kwartale 2022 roku „Fakt” był liderem sprzedaży, z wynikiem 132,3 tys. egzemplarzy.

Na drugim miejscu plasował się "Super Express" ze sprzedażą na poziomie 76 tys. sztuk, zaś na trzecim – "Gazeta Wyborcza", ze sprzedażą wynoszącą 45,8 tys. sztuk.

Podkreślmy, że decyzje RAS Polska dotyczące "Faktu" to kolejna odsłona poszukiwania oszczędności w spółce. Zwolnienia grupowe mają objąć w sumie 8 proc. zatrudnionych na etatach. Wczoraj zwolnienia objęły dziennikarzy działu kultury "Newsweek Polska", pracę stracił również wieloletni felietonista tytułu Zbigniew Hołdys.

Na oszczędnościach ucierpią również m.in. redakcje Vod.pl, Literia.pl i "Auto Świat". Dwie pierwsze z końcem grudnia znikną z rynku. W związku z rosnącymi cenami papieru i energii w grudniu ukaże się ostatnie papierowe wydanie tygodnika "Auto Świat" – pozostanie tylko jego wersja internetowa. Duże zmiany szykują się również w "Przeglądzie Sportowym", który od stycznia przyszłego roku ma się ukazywać dwa razy w tygodniu – w poniedziałki i piątki.

Czytaj też: TVP przeprosi KPH za homofobiczną "Inwazję" i przekaże 10 tys. złotych na cele społeczne

(MZD, 22.11.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.