Temat: prasa

Dział: PRASA

Dodano: Listopad 08, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Jeszcze tylko dzisiaj można zgłaszać typy do Młodzieżowego Słowa Roku

Regulamin MSR wyklucza słowa wulgarne, obraźliwe, słowa-przytyki, imiona, nazwiska, nazwy własne

Do 8 listopada można zgłaszać propozycje na Młodzieżowe Słowo Roku 2022. Zwycięzcę poznamy 30 listopada. – Młodzi ludzie zgłaszają słownikowy zwrot „robić wrażenie”, ponieważ wcześniej go nie znali, a teraz używa go youtuber – zauważa ciekawostkę Bartek Chaciński z "Polityki", juror w konkursie.

Prace jury oraz organizatorów koncentrują się na ułożeniu listy słów spełniających warunki regulaminu MSR oraz zgłaszanych najczęściej.

Specyficzne współzawodnictwo

Regulamin wyklucza słowa wulgarne, obraźliwe, słowa-przytyki, imiona, nazwiska, nazwy własne.

Czytaj też: Zwolnienia w Burdzie: długoletni pracownicy mają otrzymać dodatkowe świadczenia

– Młodzi ludzie nadal pozostają kreatorami nowych słów i trendów w języku potocznym, o czym świadczy duża liczba ciekawych zgłoszeń – mówi „Presserwisowi” członkini jury dr hab. Anna Wileczek z Instytutu Literaturoznawstwa i Językoznawstwa Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, kierowniczka Obserwatorium Języka i Kultury Młodzieży. – My, dorośli uczestnicy życia internetowego, coraz częściej do nich sięgamy nie tylko po to, aby rozumieć, co mówią nasze dzieci, uczniowie, wnuki, ale też po to, by rekonstruować ich sposób patrzenia na rzeczywistość.

Bartek Chaciński, kierownik działu kultury „Polityki”, który również jest członkiem jury, zwraca uwagę na to, że plebiscyt MSR to specyficzne współzawodnictwo: – Jest od lat polem rywalizacji nie tylko ludzi, którzy używają nowych słów i chcieliby się nimi podzielić, ale też tych, którzy wymyślają nowe słowa i chcieliby, aby weszły one do słownika – twierdzi w rozmowie z „Presserwisem”. – To coś na kształt grywalizacji. W plebiscycie na MSR wiele osób widzi możliwość kreowania świata od strony języka.

NPC, odklejka, wymajonezować

Każda edycja przynosi nowe, zaskakujące słowa. W tegorocznej Bartka Chacińskiego najbardziej zaintrygowały słowa przenoszące kontekst gier do zwyczajnego życia.

Czytaj też: Piotr Żytnicki nowym zastępcą redaktorki naczelnej w poznańskiej "Gazecie Wyborczej"

– Takim przykładem jest akronim NPC, czyli pojawiający się w grach non-player character – wyjaśnia dziennikarz. – W młodym języku NPC to sztywny osobnik, który zachowuje się w sposób niezrozumiały, albo osoba taka jak każdy, zlewająca się z tłumem, starająca się dopasować do reszty. Inne słowa, na które zwróciłem uwagę, to odklejka – używają go moje dzieci na określenie chwilowego odklejenia się od rzeczywistości – oraz kolejne określenia fanek postaci prawdziwych lub fikcyjnych: morwiniara, bedoesiara, maciara. Młodzi ludzie zgłaszają też słownikowy zwrot „robić wrażenie”, ponieważ wcześniej go nie znali, a teraz używa go youtuber. Są też słowa będące powrotem do przeszłości, jak farmazon, farmazonić, farmazoniarz. Zaskoczyło mnie również słowo wymajonezować, czyli wystawić kogoś do wiatru.

MSR wybierają internauci, ale jury ma prawo wskazania najciekawszych, najbardziej kreatywnych słów. Ciekawi „młodych” słów znajdą je na stronie Obserwatorium Języka i Kultury Młodzieży (obserwatorium-mlodziezy.ujk.edu.pl) lub w Galerii Młodzieżowych Słów Roku (sjp.pwn.pl/mlodziezowe-slowo-roku/Galeria-Mlodziezowych-Slow-Roku).

Czytaj też: W październiku Grupa Wirtualna Polska przed RAS Polska

(AK, 08.11.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.