Temat: programy telewizyjne

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Listopad 07, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

KRRiT ukarała Zoom TV za "Magię nagości" i Polsat Film za błędne oznaczenie wiekowe

Uczestnicy "Magii nagości" wybierają kandydata lub kandydatkę na randkę, oceniając ich nagie ciała (screen: YouTube/naked attraction official)

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski nałożył kary finansowe na nadawców Zoom TV (Grupa Kino Polska) i Polsat Film (Telewizja Polsat).

Zoom TV otrzymał karę 40 tys. zł za – jak podaje KRRiT – naruszenie art. 18 ust. 1 ustawy o radiofonii i telewizji poprzez wyemitowany w listopadzie 2021 roku o 23 odcinek programu "Magia nagości". Chodzi o odcinek drugi sezonu czwartego programu, a więc jednej z edycji zagranicznych (polska wersja liczy dopiero trzy sezony). Uczestnicy show wybierają kandydata lub kandydatkę na randkę, oceniając ich nagie ciała.

Czytaj też: Piast Gliwice odmawia akredytacji dziennikarzowi, który pisze krytycznie o klubie

Art. 18 ust. 1 ustawy o radiofonii i telewizji mówi, że "audycje lub inne przekazy nie mogą propagować działań sprzecznych z prawem, z polską racją stanu oraz postaw i poglądów sprzecznych z moralnością i dobrem społecznym".

We wrześniu 2021 poprzedni szef KRRiT Witold Kołodziejski nałożył już 20 tys. zł kary na nadawcę Zoom TV, również za emisję odcinka zagranicznej edycji programu "Magia nagości".

Z kolei Polsat Film przewodniczący Maciej Świrski ukarał kwotą 25 tys. zł za naruszenie art. 18 ust. 5b pkt 1 ustawy o radiofonii i telewizji oraz § 5 ust. 3 rozporządzenia KRRiT w sprawie kwalifikowania audycji.

Czytaj też: Powstanie nowy portal Rolnik.gov.pl. Koszt to 2,3 mln złotych

Kara ma związek z pokazanym w listopadzie 2021 r. po godz. 13 amerykańskim filmem "Z księżyca spadłeś?". Zdaniem Krajowej Rady produkcję niewłaściwie zakwalifikowano do kategorii wiekowej od lat 12, a więc w konsekwencji nadano ją o zbyt wczesnej porze.

Maciej Świrski, przewodniczący KRRiT, komentując nałożenie kar, napisał jedynie nieoficjalnie na Twitterze: "Zdecydowanie trzeba przyspieszyć procedury rozpatrywania skarg obywateli. Pracujemy nad tym".

Zarówno Grupa Kino Polska, jak i Telewizja Polsat w piątek nie odniosły się do nałożonych przez KRRiT kar. Nie wiadomo więc, czy będą się od nich odwoływać.

Czytaj też: Netflix uruchomił opcję z reklamami. Od czterech do pięciu minut reklam na godzinę

(MNIE, 07.11.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.