Temat: prasa

Dział: PRASA

Dodano: Listopad 02, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Ponad 300 irańskich dziennikarzy protestowało przeciwko zatrzymaniu dwóch reporterek

Niloofar Hamedi i Elaheh Mohammad trafiły do aresztu za relację na temat najbardziej bolesny dla Irańczyków (screen: YouTube/Breaking News Now)

Ponad 300 dziennikarzy protestowało przeciwko uwięzieniu Niloofar Hamedi i Elaheh Mohammadi, autorek reportażu na temat Mahsy Amini, której zatrzymanie, a następnie śmierć wzbudziły falę niepokojów i manifestacji w Iranie.

Wezwania domagające się uwolnienia reporterek opublikował dziennik "Etemad", a za nim inne irańskie gazety. Niloofar Hamedi zamieściła na Twitterze zdjęcie, na którym rodzice Amini przytulają się do siebie w szpitalu w Teheranie, gdy ich córka leży pogrążona w śpiączce. Elaheh Mohammadi relacjonowała pogrzeb Amini w kurdyjskim mieście Saqez, gdzie rozpoczęły się protesty. Po zatrzymaniu dziennikarek władze oskarżyły je o działalność szpiegowską na rzecz CIA.

Czytaj też: Odeszło wielu znakomitych dziennikarzy. Ich materiały pozostaną z nami na zawsze

Aresztowania są elementem szerszej narracji, że za niepokojami wywoływanymi w kraju stoją najwięksi wrogowie Iranu – Stany Zjednoczone, Izrael i inne mocarstwa zachodnie oraz ich lokalni agenci, zdeterminowani, by zdestabilizować kraj.

Według organizacji prawniczych w ciągu ostatnich sześciu tygodni zatrzymano co najmniej 40 dziennikarzy i na tym nie koniec.

22-letnia Mahsa Amini, od której śmierci zaczęły się niepokoje w Iranie, w połowie września została zatrzymana przez policję moralności, a następnie pobita w areszcie za to, że nakrycie głowy niedostatecznie zasłaniało jej włosy.

Czytaj też: Elon Musk kupił Twittera i zaczął zwalniać menadżerów

(MAC, 02.11.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.