Temat: telewizja

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Listopad 02, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

TVP może zrezygnować z miejsc na ósmym multipleksie

Obecnie na MUX 8 nadają TVP Kultura HD i TVP Kobieta oraz kanały prywatnych nadawców (fot. Pixabay.com)

21 grudnia kończy się czteroletnia umowa Telewizji Polskiej z Emitelem na emisję jej kanałów na ósmym multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej. Z nieoficjalnych informacji "Presserwisu" wynika, że TVP rozważa nawet usunięcie swoich kanałów z tego MUX.

Telewizja Polska umowę ze spółką Emitel, która jest operatorem MUX 8, na emisję swoich stacji zawarła w grudniu 2018 roku. Obecnie na tym multipleksie nadają TVP Kultura HD i TVP Kobieta oraz kanały prywatnych nadawców: Metro (TVN Warner Bros. Discovery), Telewizja WP (Wirtualna Polska), Nowa TV (Grupa Polsat Plus) i Zoom TV (Grupa Kino Polska).

TVP pożegna się z MUX 8?

Jak ustaliliśmy, decyzję w sprawie tego, czy pozostać na ósmym multipleksie, TVP podejmie w listopadzie.

Czytaj też: Witold Kołodziejski społecznym doradcą przewodniczącego KRRiT

– W nieoficjalnych rozmowach TVP sugeruje, że na razie pożegna się z MUX 8, a będzie zainteresowana powrotem dopiero po jego migracji do częstotliwości MUX 5. Ponadto TVP otrzymała cały MUX 6 – mówi nam osoba znająca kulisy sprawy.

Zgodnie z podjętą we wrześniu br. decyzją Jacka Oko, prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej, TVP będzie mogła używać szóstego multipleksu od lutego 2023 roku do końca stycznia 2033 roku. Może na nim umieścić osiem kanałów telewizyjnych.

Pojawienie się MUX 5 i 6 było możliwe dzięki przeprowadzeniu tzw. refarmingu, czyli reorganizacji multipleksów telewizyjnych.

Telewizja Polska na razie nie informuje, jak będzie wyglądała jej naziemna oferta po 21 grudnia 2022 roku. TVP przekazała "Presserwisowi", że "efektywnie zarządza miejscem na multipleksach i dostosowuje dostępne częstotliwości do własnej oferty". Publiczny nadawca opowiedział się też za migracją MUX 8 do częstotliwości MUX 5.

TVP: "Uporządkowanie pasma telewizyjnego"

"Przeniesienie kanałów dostępnych na platformie MUX 8 na zakres 700 Mhz z pewnością będzie korzystne dla widzów, pozwoli też na wykorzystanie wszystkich dostępnych częstotliwości i uporządkowanie pasma telewizyjnego oraz umożliwi nadawanie pełnej oferty tego multipleksu w jakości HD" – przekazało nam Centrum Informacji TVP.

Czytaj też: Dlaczego Jarosław Gugała tkwi schowany w niszowych programach Polsatu

Ósmy multipleks od początku nadaje w innym paśmie i w większości w innej polaryzacji niż pozostałe multipleksy. Z tego powodu do odbierania jego oferty często konieczna jest wymiana anteny telewizyjnej. Obecnie faktyczny zasięg tego MUX to ok. 75 proc. gospodarstw domowych, podczas gdy np. MUX 3 obejmuje prawie 100 proc.

We wrześniu br. Urząd Komunikacji Elektronicznej rozpoczął analizę możliwości migracji ósmego multipleksu telewizyjnego do częstotliwości multipleksu piątego, obecnie nieobsadzonego. MUX 5 nadawałby w tym samym paśmie i polaryzacji co pozostałe multipleksy. Analiza toczy się na wniosek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, która o taką zmianę poprosiła UKE już ponad rok temu. Wcześniej domagali się jej prywatni nadawcy, których kanały są na MUX 8.

Czytaj też: "Gazeta Wyborcza" obroniła się przed zwolnieniami w Agorze. Związki wskażą nieefektywność

(MNIE, 02.11.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.