Temat: prasa

Dział: PRASA

Dodano: Październik 18, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Holenderscy dziennikarze rekrutowani przez służby wywiadowcze

Holenderskie Stowarzyszenie Dziennikarzy (NVJ) chce zakazu rekrutacji dziennikarzy przez tajne służby (fot. Pixabay.com)

Wydawany w Amsterdamie dziennik "NRC" napisał, że holenderscy dziennikarze są regularnie rekrutowani przez służby wywiadowcze. Dotyczy to głównie korespondentów na Bliskim Wschodzie. Informacje gazeta pozyskała na podstawie rozmów z 32 przedstawicielami mediów.

Połowa z nich twierdzi, że kontaktowali się z nimi przedstawiciele Służby Wywiadu i Bezpieczeństwa (AVID) lub Wojskowej Służby Wywiadu (MIVD), proponując im współpracę, często za wynagrodzeniem. We wrześniu wysłannicy "NRC" dotarli do tajnego dokumentu AVID z 2016 roku zawierającego nazwiska 21 agentów, w tym ośmiu dziennikarzy.

Czytaj też: Marina Owsiannikowa uciekła z Rosji. "Ona i jej córka są teraz w Europie"

Holenderskie Stowarzyszenie Dziennikarzy (NVJ) chce zakazu rekrutacji dziennikarzy przez tajne służby. "To powinno być uregulowane w wewnętrznych instrukcjach AIVD i MIVD” – powiedział gazecie sekretarz generalny NVJ Thomas Bruning.

"NRC" ustaliła też, że były oficer holenderskiego wywiadu odpowiadał za zabezpieczenie strony i przechowywanie poufnych materiałów źródłowych platformy dziennikarstwa śledczego "De Correspondent”. Redakcja nie wiedziała o przeszłości swojego pracownika, który był zatrudniony w latach 2016-2021. "De Correspondent” to internetowa platforma dziennikarska z siedzibą w Amsterdamie. Jej celem jest niezależne dziennikarstwo śledcze.

Czytaj też: Triller wprowadza platformę Metaverz

(MAC, 18.10.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.