Temat: prasa

Dział: PRASA

Dodano: Październik 14, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

PAP wypuścił fałszywą depeszę o śmierci ks. Małkowskiego. Inne media ją powielały

Wspomnienie dawnego kapelana "Solidarności" zdążył nawet wygłosić premier, fałszywą informację podało w swoich serwisach i kanałach wiele serwisów internetowych (fot. Marek Mazurkiewicz/CC BY-SA 3.0)

Polska Agencja Prasowa opublikowała nieprawdziwą depeszę o śmierci ks. Stanisława Małkowskiego, byłego kapelana "Solidarności". Inne media powielały informację. Doniesienia zdementował dopiero rzecznik Archidiecezji Warszawaskiej.

"Zmarł ks. Stanisław Małkowski, działacz opozycji demokratycznej w PRL i kapelan Solidarności, w latach 80 umieszczony na liście niewygodnych księży Departamentu IV Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, odznaczony przez prezydenta Dudę Orderem Orła Białego. Miał 78 lat" – czytamy w porannej depeszy Polskiej Agencji Prasowej.

PAP przeprasza za fałszywą depeszę

Kilkadziesiąt minut później PAP wysłał jednak kolejną depeszę w tej sprawie: "W związku ze zdementowaniem informacji o śmierci ks. S. Małkowskiego przez rzecznika archidiecezji warszawskiej, anulujemy tę depeszę. Przepraszamy".

Czytaj też: Stanisław Bortkiewicz nowym prezesem Polska Press

Doniesienia o rzekomej śmierci znanego duchownego zdementował ks. Przemysław Śliwiński, rzecznik prasowy Archidiecezji Warszawskiej, który wykonał pracę dziennikarzy, czyli dotarł do źródła.

"Brat ks. Stanisława Małkowskiego dementuje informacje o jego rzekomej śmierci. Media i polityków prosimy o wycofanie informacji oraz w przyszłości weryfikację źródeł. Księdzu Stanisławowi życzymy zdrowia!" – napisał ks. Śliwiński na Twitterze.

Fałszywą informację powieliło wiele mediów

W międzyczasie wspomnienie dawnego kapelana "Solidarności" wygłosił premier Mateusz Morawiecki, stwierdził, że to postać, która "na zawsze zapisała się na kartach historii Polski". Fałszywą informację podało w swoich serwisach i kanałach social mediowych wiele serwisów internetowych, w tym Onet, Wirtualna Polska, "Wprost" i tytuły katolickie, jak "Niedziela".

Czytaj też: Tomasz Lis trafił do szpitala. "Podobno już żyję, choć w nocy nie było to takie pewne"

Skontaktowaliśmy się z Polską Agencją Prasową, m.in. z jej redaktorem naczelnym Cezarym Bielakowskim, ale nie otrzymaliśmy odpowiedzi na zadane pytania o to, jak mogło dojść do takiej pomyłki. W depeszy Iwony Żurek nie pojawiają się informacje o tym, jak PAP pozyskał wiedzę o śmierci duchownego, nie ma też wyjaśnienia, w jaki sposób ją zweryfikowano.

Ks. Stanisław Małkowski jest znanym działaczem opozycji demokratycznej w PRL, kapelanem "Solidarności", współpracownikiem Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela oraz Komitetem Obrony Robotników. Za swoją działalność otrzymał w minionym roku od prezydenta Andrzeja Dudy Order Orła Białego.

Czytaj też: Najlepsi twórcy nagrodzeni na Grand Video Awards 2022. Zobaczcie zdjęcia

(ŁO, 14.10.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.