Dział: INTERNET

Dodano: Październik 13, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Prawie 1 mld dol. zapłacą Alex Jones i jego InfoWars rodzinom ofiar masakry w szkole Sandy Hook

Alex Jones jest prawicowcem, propagatorem teorii spiskowych, jednym z najbardziej kontrowersyjnych dziennikarzy amerykańskich (fot. Wikimedia Commons/Michael Zimmermann)

Sąd w Waterbury w Teksasie uznał Alexa Jonesa i prowadzony przez niego portal InfoWars odpowiedzialnymi za szkody moralne wyrządzone członkom rodzin dzieci zabitych w masakrze w szkole Sandy Hook w mieście Newton w 2012 roku. Z tego tytułu Jones ma zapłacić 965 mln dol.

W sierpniu sąd wydał wyrok o konieczności zapłaty kwoty 45,2 mln dol. rodzinie sześcioletniego chłopca i kilku innym rodzinom w osobnej sprawie. Teraz zasądzono wyrok na korzyść wszystkich skarżących. Mają dostać rekompensaty różnej wysokości. W sumie zbierze się prawie 1 mld dol. 

14 grudnia 2012 roku 20-letni Adam Lanza zabił w szkole podstawowej Sandy Hook w Newtown w stanie Connecticut 26 osób, w tym 20 dzieci. Wcześniej zamordował swoją matkę. Osaczony przez policję popełnił samobójstwo. Wśród zabitych było 12 dziewczynek i 8 chłopców w wieku 6-7 lat. Zginęło też 6 osób dorosłych - same kobiety w wieku od 27 do 56 lat.

Jones i jego poplecznicy propagowali narrację, że strzelanina była mistyfikacją przygotowaną przez rząd Stanów Zjednoczonych. Mistyfikacja miała na celu ograniczenie swobodnego dostępu do broni w Stanach Zjednoczonych i destabilizację przemysłu zbrojeniowego w tym kraju. Rodziców zabitych dzieci nazywał "kryzysowymi aktorami" (w związku z tym spotkało ich wiele przykrości). Od lat kwestionuje prawdziwość rozmaitych wydarzeń. W przeszłości  wielokrotnie wypowiadał się przychylnie m.in. o polityce prezydenta Rosji Władimira Putina. Jest jednym z najbardziej znanych w USA propagatorów teorii spiskowych.

(MAC, 13.10.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.