Temat: prasa

Dział: PRASA

Dodano: Październik 10, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Rada Etyki Mediów wypowiedziała się w sprawie Polska Press kontra marszałek woj. lubuskiego

Polska Press Grupa w grudniu 2020 roku została kupiona przez PKN Orlen – w województwie lubuskim ma "Gazetę Lubuską" (fot. Piotr Molecki/East News)

Rada Etyki Mediów odpowiedziała na skargę prof. Marka Chmaja reprezentującego marszałek województwa lubuskiego Elżbietę Polak. Twierdzi, że mogło dojść do naruszenia zasady obiektywizmu przez "Gazetę Lubuską", należącą do Polska Press (PKN Orlen).

"Trudno tu uniknąć wrażenia, że regionalna gazeta wydawnictwa należącego do państwowego koncernu Orlen i reprezentująca prawicowe przekonania rządzącej partii, zwraca się przeciwko pani Marszałek, członkini największej partii opozycyjnej" – pisze w odpowiedzi udzielonej w imieniu Rady Etyki Mediów jej przewodniczący Ryszard Bańkowicz.

Czytaj też: Renata Kim żąda od Wojciecha Staszewskiego przeprosin i usunięcia postu o mobbingu

REM sklasyfikowała teksty jako komentarze prasowe i felietony, ale przypomina, że gatunkowe definicje nie usprawiedliwiają naruszania zasad.

"Po zapoznaniu się z przedstawionymi w skardze artykułami, REM stwierdza, że jeśli autorzy wskazanych tekstów, kierując pod adresem Marszałek Polak poważne zarzuty czynu zabronionego, rzeczywiście nie zapewnili jej przed publikacją możliwości ustosunkowania się do sprawy, o czym zapewnia Pan w skardze, to nastąpiło naruszenie zasady obiektywizmu, zapisanej w Karcie Etycznej Mediów" – czytamy w odpowiedzi udzielonej prof. Chmajowi.

Bańkowicz dodaje, że rada stwierdza jednocześnie, że "z zawartych w skardze informacji nie wynika, by Urząd Marszałkowski chciał skorzystać z prawa do sprostowania opisanego w Art. 31a Prawa Prasowego".

Czytaj też: Agora znów siada do stołu w sprawie płac, w RAS Polska rozmowy trwają

To niejedyny wątek w sprawie. REM odnosi się również do artykułu pt. „Afera WORD. Nowe fakty i atak na niezależność Gazety Lubuskiej” autorstwa Janusza Życzkowskiego, redaktora naczelnego tej gazety. Autor zarzucił marszałek Polak naruszenie art. 43 i 44 prawa prasowego. Cytuje list rzecznika Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego, który prosi o "dokonanie rzetelnej weryfikacji osób", z którymi współpracuje i które nadzoruje Życzkowski. W piśmie miało chodzić o Roberta Bagińskiego i procesy, które były mu wytaczane w czasach, gdy był blogerem.

Życzkowski uważa, że to utrudnianie lub tłumienie krytyki prasowej. Natomiast prof. Chmaj jest zdania, że to "sprzeciw wobec oczerniania", co jest dopuszczalne i pożądane, a "wolność słowa nie ma charakteru absolutnego". W tym przypadku REM nie podzieliła opinii prawnika. 

– To, co w tym piśmie istotne, to skierowane do redaktora naczelnego "GL" żądanie przeprowadzenia weryfikacji zatrudnionych w redakcji dziennikarzy. Może rzecznikowi prasowemu zabrakło taktu, może doświadczenia, może wiedzy, może rozsądku – skoro domaga się sięgnięcia po „weryfikację dziennikarzy”, instrument zastosowany w stanie wojennym przez władze PRL, by w redakcjach zostali tylko tacy, którzy piszą jak im każą" – czytamy w liście REM.

Czytaj też: KRRiT wypłaciła sobie 2 mln zł nagród w latach 2021-2022

Skargę do Rady Etyki Mediów złożył na mocy pełnomocnictwa marszałek Elżbiety Polak prof. Marek Chmaj z kancelarii Chmaj i Partnerzy. Zarzucił on naruszenie zasad zapisanych w Karcie Etycznej Mediów przez redakcję "Gazety Lubuskiej" i jej dziennikarzy. Chodzi o artykuły publikowane pod koniec czerwca i w lipcu br.

W tekstach opisywana była afera w gorzowskim Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego, której skutkiem było odwołanie ze stanowiska dyrektora tej instytucji i zawieszenie jego członkostwa w Platformie Obywatelskiej. Marszałek Polak była oskarżana przez "Gazetę Lubuską" o brak stosownej reakcji na molestowanie w WORD.

Gazeta twierdziła, że przez kilka miesięcy nikt nie pomógł poszkodowanej, która miała otrzymać propozycję pracy w zamian za seks. Sama marszałek podkreślała w mediach, że jak tylko dotarły do niej te doniesienia, od razu zawiadomiła odpowiednie służby, w tym prokuraturę.

Czytaj też: Sylwia Szczęsna prowadzącą boczne wydania "Wiadomości" w TVP 1

(ŁO, 10.10.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.