Temat: telewizja

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Październik 04, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

TVP wyłączyła naziemny przekaz TVP 3 Warszawa w wyższej jakości obrazu

TVP 3 nadaje naziemnie w standardowej jakości obrazu, czyli gorszej od większości czołowych stacji telewizyjnych (screen: YouTube/Forum Media2)

Telewizja Polska zakończyła ogólnopolski przekaz TVP 3 Warszawa HD w ramach naziemnej telewizji cyfrowej. Na testowym multipleksie stacja ustąpiła miejsca nowemu kanałowi TVP Nauka, który wystartował w poniedziałek.

Przełączenie kanałów TVP 3 do HD było jednym ze sztandarowych projektów Jacka Kurskiego, byłego prezesa TVP. TVP 3 nadaje bowiem naziemnie w standardowej jakości obrazu, czyli gorszej od większości czołowych stacji telewizyjnych, jak TVP 1, TVP 2 czy Polsat, które emitują przekaz w lepszej jakości HD.

Czytaj też: Prezydent wybrał Hannę Karp i Marzenę Paczuską. Jest już pełny skład KRRiT

"Będzie w HD we właściwej wersji terytorialnej na numerze nr 3 na pilocie. Bardzo liczę na to, że tak się stanie" – ogłosił Kurski w czerwcu na antenie TVP Info, mówiąc o ogólnokrajowej dystrybucji TVP 3.

TVP 3 Warszawa HD na testowym multipleksie nadawała od połowy lutego br. Była dostępna w całym kraju. Według TVP było to rozwiązanie tymczasowe, bo docelowo TVP 3 Warszawa HD miała pojawić się na tzw. trzecim multipleksie, zastępując w województwie mazowieckim przekaz TVP 3 Warszawa w standardowej jakości.

Z kolei w pozostałych regionach kraju zamiast obecnych wersji regionalnych TVP 3 w zwykłej jakości na MUX 3 miały stopniowo pojawiać się ich odpowiedniki w HD, np. TVP 3 Poznań zapowiadała start w HD na 1 maja.

Czytaj też: Lis nie będzie skarżył Jadczaka za tekst o mobbingu. Jadczak odpowiada

TVP nie mogła jednak zrealizować tych planów, bo na wniosek szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego trzeci MUX pozostał w starym standardzie naziemnym. To skutkuje tym, że nie ma na nim miejsca na umieszczenie TVP 3 w jakości HD. Z tego powodu na lepszą jakość nie przeszły dotychczas inne regionalne wersje TVP 3, poza warszawską.

Z kolei w poniedziałek TVP 3 Warszawa HD została usunięta z testowego multipleksu TVP, żeby zwolnić miejsce kanałowi TVP Nauka. TVP 3 Warszawa pozostaje tylko w standardowej jakości na trzecim MUX. W HD jest jednak nadal dostępna w wybranych sieciach kablowych.

Telewizja Polska nie odpowiedziała na pytanie, czy planuje wznowić naziemny przekaz TVP 3 Warszawa w HD i jak wygląda proces przełączania na HD pozostałych wersji regionalnych TVP.

Czytaj też: Niepewna przyszłość tygodnika "NIE" po śmierci Jerzego Urbana

(MNIE, 04.10.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.