Dział: PRASA

Dodano: Październik 02, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Seweryn Blumsztajn na czele Towarzystwa Dziennikarskiego. Lachowski nagrodzony

Seweryn Blumsztajn jest prezesem Towarzystwa Dziennikarskiego od utworzenia tej organizacji w 2012 roku (fot. Piotr Molęcki/East News)

Seweryn Blumsztajn ponownie został prezesem Towarzystwa Dziennikarskiego - na kolejną trzyletnią kadencję. Organizacja swoją nagrodę przyznała Mateuszowi Lachowskiemu, korespondentowi Polsat News w Ukrainie.

Walne zgromadzenie Towarzystwa Dziennikarskiego odbyło się w sali konferencyjnej "Polityki". Poza Sewerynem Blumsztajnem zarząd tworzą - także wybrani ponownie - Krzysztof Bobiński, Ewa Iwanova, Andrzej Krajewski i Jan Ordyński. Organizacja będzie miała sekretarza, wybranego z grona zarządu.

Towarzystwo Dziennikarskie swoją nagrodę Obywatel - Dziennikarz przyznało jednogłośnie Mateuszowi Lachowskiemu. Jej wręczenie planowane jest jeszcze w tym roku, podczas spotkania z okazji 10-lecia Towarzystwa.

W przyjętej uchwale walne zgromadzenie Towarzystwa Dziennikarskiego uznało, że projekt Europejskiego Aktu Wolności Mediów (EMFA) jest "poważnym wzmocnieniem wolności mediów w Unii Europejskiej" i zapowiedziało współdziałanie z instytucjami Unii Europejskiej, by tekst EMFA "był tak zdecydowany i skuteczny w obronie praw dziennikarzy i zagwarantowaniu pluralizmu mediów, jak będzie to możliwe".

W liście do walnego zgromadzenia TD Andrzej Andrysiak, prezes Stowarzyszenia Gazet Lokalnych, podkreślił ich coraz trudniejszą sytuację: samorządy lokalne odcinają niezależne media od ogłoszeń, gnębią procesami, otwierają własne gazety, zawierają ogłoszenia po dumpingowych cenach, zasypują sprostowaniami, podkupują dziennikarzy. Prosił o wsparcie m.in. w postaci programu ochrony prawnej dla prasy lokalnej.

"W najbliższym roku Towarzystwo Dziennikarskie będzie nadal, szczególnie przed wyborami, pilnie śledzić przekaz mediów, szczególnie publicznych, zagarniętych przez rządzącą partię i próbować nowych sposobów przeciwstawienia się ich propagandzie" - zapowiada organizacja.

(KOZ, 02.10.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.