Dział: RADIO

Dodano: Wrzesień 30, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Kamil Dąbrowa prawomocnie wygrał z Polskim Radiem. Granie hymnu nie łamie prawa

Kamil Dąbrowa został zwolniony z Polskiego Radia na początku 2016 roku (fot. Piotr Molęcki/East News)

Sąd Okręgowy w Warszawie podtrzymał wyrok sądu pierwszej instancji, że zwolnienie dyscyplinarne dyrektora Programu I Polskiego Radia Kamila Dąbrowy w 2016 roku było nieuzasadnione. Wyrok jest prawomocny. - Granie hymnu Polski i ody do radości nie łamie prawa pracowniczego - mówi Press.pl Kamil Dąbrowa.

- Sąd stwierdził, ze nie doszło do rażącego naruszenia obowiązków pracowniczych. Granie hymnu Polski i ody do radości nie łamie prawa pracowniczego, a Polskie Radio - które uważało, że upolityczniłem antenę, co dzisiaj brzmi kuriozalnie, bądź naraziłem na utratę wizerunku - nie miało racji - mówi "Presserwisowi" Kamil Dąbrowa.

Czytaj też: Polskie Radio ma zakończyć 2022 rok z 63,6 mln zł straty

Wskutek jego decyzji Program I od 1 stycznia 2016 roku co godzinę grał hymny Polski i Unii Europejskiej. "To była akcja specjalna, mająca zwrócić uwagę na wejście w życie tzw. małej ustawy medialnej, która została zresztą w części zakwestionowana przez Trybunał Konstytucyjny" - opowiadał "Presserwisowi" niedawno Kamil Dąbrowa. Pomysł podzielił wówczas zespół. Politycy PiS publicznie zapowiedzieli dymisję dyrektora anteny.

W styczniu 2016 roku Dąbrowa został przez ówczesną prezeskę Polskiego Radia Barbarę Stanisławczyk najpierw odwołany ze stanowiska dyrektora Jedynki, a następnie zwolniony dyscyplinarnie. Dąbrowa pozwał spółkę. W czerwcu 2016 roku Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy uznał, że jego zwolnienie było bezprawne. Apelację wniosło Polskie Radio i w kwietniu 2017 roku Sąd Okręgowy w Warszawie zdecydował o skierowaniu sprawy do ponownego rozpatrzenia przez sąd rejonowy.

Czytaj też: Komisja Etyki Polskiego Radia zajęła stanowisko w sprawie protestu Jedynki

W lutym 2021 roku zapadł wyrok Sądu Rejonowego dla m.st. Warszawy, który zasądził na rzecz Kamila Dąbrowy odszkodowanie w wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia wraz z odsetkami i kosztami sądowymi. Ponownie apelację złożyło Polskie Radio. W piątek 30 września 2022 roku zapadł prawomocny wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie, który podtrzymał decyzję pierwszej instancji.

Kamil Dąbrowa po zwolnieniu z Polskiego Radia w grudniu 2016 roku został dyrektorem i redaktorem naczelnym Radia Zet Gold (później Meloradia). Na początku 2019 roku przeszedł do Urzędu m.st. Warszawy, obejmując stanowisko zastępcy dyrektora biura marketingu i rzecznika prasowego. Rzecznikiem przestał być w marcu 2020 roku.

(KOZ, 30.09.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.