Temat: social media

Dział: INTERNET

Dodano: Wrzesień 26, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Inflacja przebija wojnę w Ukrainie w narracjach dezinformacyjnych

Dezinformacja różnicuje się w zależności od kraju, do którego trafia - wynika z analizy EDMO (screen: EDMO)

Już nie wojna w Ukrainie, ale inflacja staje się jednym z głównych tematów dezinformacji w mediach społecznościowych. Najnowszy raport European Digital Media Observatory wskazuje, jak bardzo zmieniła się narracja dezinformatorów w ciągu ostatniego miesiąca.

Pandemia odchodzi w cień. Już tylko co czwarta nieprawdziwa informacja opublikowana w sieci dotyczy COVID-19 – wynika z comiesięcznego raportu European Digital Media Observatory (EDMO), organizacji zrzeszająca organizacje factcheckingowe działające w państwach Unii Europejskiej.

Czytaj też: Tomasz Lis idzie na ugodę z Bogdanem Rymanowskim. "Lepsza niż wieloletni spór sądowy"

W ciągu ostatniego miesiąca organizacja zweryfikowała 1187 fake newsów. Z jej analizy wynika, że niemal co piąta fałszywa informacja (19 proc.) dotyczyła zmiany klimatu. Dezinformacja dotycząca wojny w Ukrainie stanowiła 12 proc. fake newsów, a co 10. dezinformacją były treści dotyczące pandemii. Te ostatnie utrzymują się od wielu miesięcy na podobnym poziomie. Jeszcze rok temu dezinformacja dotycząca COVID-19 stanowiła 40 proc. fałszywego przekazu w mediach społecznościowych.

Do treści wojennych i klimatycznych dołączył w sierpniu nowy temat. To kwestia inflacji w państwach Unii Europejskiej. Ich trzon stanowi twierdzenie, że to jedynie rządowy spisek, a ceny poza UE są znacznie niższe. Popularność tego przekazu w niektórych krajach UE przebijała wskaźniki fałszywych narracji o rosyjskiej wojnie. 

Z analizy EDMO wynika, że najpopularniejsze tematy dezinformacji to wciąż wojna w Ukrainie, ale zaraz po niej następują te o zmianach klimatu, na trzecim miejscu jest pandemia COVID-19, a w górę pnie się inflacja. Organizacja wskazuje też, że w Polsce najpopularniejszym kłamstwem były publikacje map pogodowych, które miały negować zmiany klimatu. W połowie krajów Europy na zaangażowanie odbiorców miała wpłynąć fałszywa informacja, że uczestnicy Światowego Forum Ekonomicznego wezwali do ograniczenia posiadania samochodów.

Czytaj też: KRRiT wydaje kontrowersyjne stanowisko na zakończenie swojej kadencji

Autorzy raportu zwracają uwagę, że kierunki dezinformacji szerzonej w mediach społecznościowych zaczęły różnicować się zależnie od kraju, do którego trafiają. Obecnie nośne i uniwersalne tematy jak pandemia czy rosyjska agresja to zaledwie 25 proc. wszystkich dezinformacyjnych tematów. Kolejne 19 proc. dotyczy zmian klimatu. To oznacza, że ponad połowa zweryfikowanych wątków dezinformacyjnych dotyczy innych tematów, wśród których króluje inflacja, choć nie zawsze.

EDMO przeprowadziło analizę na podstawie fake newsów opublikowanych między 1 a 31 sierpnia 2022 roku. W badaniach wzięło udział 27 organizacji factcheckingowych, w tym polskie stowarzyszenie Demagog.

Czytaj też: Dziennikarz TVN 24 niewpuszczony na "otwarte" spotkanie z Antonim Macierewiczem

(PAR, 26.09.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.