Temat: prasa

Dział: PRASA

Dodano: Wrzesień 12, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Większość gazet Polska Press o śmierci Elżbiety II poinformowała dopiero w poniedziałek

Tylko część tytułów Polska Press zdążyła poinformować o śmierci Elżbiety II (fot. PAR)

Tylko część tytułów wydawanych przez Polska Press zamieściła w piątek informację o czwartkowej śmierci królowej Elżbiety II. Pozostałe nie zrobiły tego również w sobotę. Przyczyną jest cykl wydawniczy gazet – sobotnie wydania są zamykane już w środy.

Tylko "Polska Metropolia Warszawska", "Gazeta Krakowska", "Dziennik Polski", "Gazeta Pomorska", "Ekspres Bydgoski" i "Nowości Dziennik Toruński" zdążyły w piątek przekazać informację. Pozostałe tytuły w momencie śmierci brytyjskiej królowej były już wydrukowane i od środy czekały, żeby w sobotę pojawić się w punktach sprzedaży. Polska Press wydaje 20 dzienników regionalnych.

Winny nowy cykl wydawniczy w Polska Press

Czytaj też: "Skończmy z darciem ryja". Jak sprawa Tomasza Lisa wpłynie na relacje w redakcjach

Informacja o śmierci monarchini pojawiła się w sobotę jedynie w "Gazecie Lubuskiej". Czytelnicy pozostałych tytułów na informacje o Elżbiecie II musieli poczekać aż do poniedziałku.

– To z powodu naszego cyklu wydawniczego – mówi nieoficjalnie redaktor jednej z gazet Polska Press. – Sobotnie wydania z magazynem rodzinnym zamykamy praktycznie już w środę. Piątkowe wydania magazynowe są gotowe w czwartek po południu. Jeżeli coś się wydarzy, publikujemy to w naszych serwisach internetowych – tłumaczy, zastrzegając, że nie może ujawnić nazwiska.

Wcześniejsze zamykanie gazet

Nasz informator zwraca uwagę, że sobotnia okładka "Gazety Lubuskiej" z kolażem ze znaczków z wizerunkiem królowej to efekt zmiany kolejności wydań. – "Lubuska" w piątek wydaje magazyn rodzinny, który wszystkie gazety wydają w sobotę, a na sobotę przygotowuje własny magazyn. I widać, że na tym skorzystali – wskazuje.

Czytaj też: Nowy prezes TVP nie zrezygnuje z disco polo. 3 mln widzów jednego koncertu

Jak informował "Presserwis", od początku września wydawcy dzienników w Polsce z powodów oszczędnościowych kolportują sobotnie wydania wraz z piątkowymi. To oznacza, że oba wydania drukowane są najpóźniej w czwartek.

Oficjalny komunikat o śmierci Elżbiety II pojawił się w mediach w czwartek około 19.30. – Wydawcy muszą liczyć się nie tylko z terminami w drukarni – zwraca uwagę Stanisław Sikora, emerytowany dyrektor zlikwidowanej drukarni Polska Press w Koszalinie. – Problem jest również na etapie kolportażu, ponieważ pracownicy w centrach dystrybucji nie chcą już pracować przez całą noc. A to wymaga od redakcji wcześniejszego zamykania gazet.

Czytaj też: Najlepsze na Press.pl: Prezes TVP to katechon i Admirał Floty Międzygalaktycznej

(PAR, 12.09.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.