Dział: INTERNET

Dodano: Wrzesień 09, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Także polskie media bardzo szybko zareagowały na śmierć królowej Elżbiety II

Wszystkie brytyjskie media zmieniły layouty i ramówki - informowano jedynie o śmierci królowej Elżbiety II

Pierwsze o śmierci 96-letniej królowej Elżbiety II poinformowały oficjalne profile rodziny królewskiej w mediach społecznościowych, pisząc, że "Królowa zmarła w spokoju w Balmoral dzisiaj po południu". Informacja ta została opublikowana o 19:30.

Wszystkie najważniejsze media brytyjskie zmieniły ramówki i layouty serwisów internetowych. Wcześniej, od około 14, informowano, że królowa czuje się źle. Wkrótce pojawiła się informacja o tym, że członkowie rodziny królewskiej zmierzają do posiadłości Balmoral, gdzie przebywała monarchini. Większość komentatorów już wtedy sugerowała, że może to oznaczać najgorsze.

Czytaj też: Zobaczcie okładki piątkowych gazet brytyjskich

Czołówki brytyjskich portali w całości poświęcone zostały władczyni. "The Guardian" na stronie internetowej opublikował m.in. artykuł, w którym wyjaśniał, czego mieszkańcy Wysp Brytyjskich mogą spodziewać się w ciągu nadchodzących 10 dni, podobny artykuł znalazł się na stronie Thetimes.co.uk. Strona główna BBC przygotowała również tekst, w którym na bieżąco pojawiały się reakcje dziennikarzy, osób kultury i polityków z całego świata na informację o śmierci władczyni.

Press

Thesun.co.uk poświęcił zmarłej najwięcej miejsca i opublikował serię filmów, w których przypominał 70 lat panowania Elżbiety na zdjęciach i archiwalnych nagraniach.

Press
Press
Press

Czołówki polskich stron internetowych również w całości poświęcone zostały Elżbiecie. Onet.pl przygotował artykuł dotyczący operacji "London Bridge", czyli procedury, która opisuje godzina po godzinie to, jak Wielka Brytania będzie działała po śmierci królowej. Gazeta.pl skupiła się natomiast na temacie sukcesji korony w artykułach dotyczących Karola i jego żony Camilli. Wp.pl również przedstawiła sylwetkę nowego króla. Interia natomiast opisywała bardziej "ludzką" stronę Elżbiety II, przypominając jej pasje, takie jak konie, fotografię czy samochody.

Telewizyjne programy informacyjne zostały w całości poświęcone królowej. TVN 24 uruchomił program specjalny, w którym wypowiadali się m.in. Jacek Stawiski, Marek Belka i Radosław Sikorski, a w trakcie "Kropki nad i" Elżbietę II wspominał były prezydent Bronisław Komorowski.

Zarówno TVN 24, jak i "Fakty" jako pierwsze poinformowały o śmierci królowej, o 19:31 łącząc się na żywo z Maciejem Worochem, który przebywa w Londynie. TVP.Info poinformował o śmierci na pasku o godzinie 19:33. O 19:35 przerwano emisję "Wiadomości", a na podzielonym ekranie pokazywano nagrania na żywo ze szkockiego Balmoral. Danuta Holecka poinformowała o śmierci królowej o 19:34 w trakcie "Wiadomości", dopiero 8 minut później dziennikarze TVP 1 powrócili do tego tematu.

Polsat News wzbogacił program dodatkowo m.in. o wystąpienie premiera Kanady Justine'a Trudeau. Z kolei TVP 2 postanowiła wyemitować - zamiast "Barw szczęścia" -  film "Królowa" z Helen Mirren.

(KAP, 09.09.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.