Dział: PRASA

Dodano: Wrzesień 07, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Jewgienija Albac, naczelna "The New Times", opuściła Rosję

Jewgienija Albac pożegnała się z Rosją (fot. Wikimedia Commons)

Jewgienija Albac, redaktorka naczelna niezależnego pisma "The New Times", poinformowała poprzez BBC News, że opuściła Rosję. 29 lipca została uznana przez władze za tzw. zagranicznego agenta. Na swoim kanale na YouTube oznajmiła, że będzie wykładowczynią na uniwersytecie w Nowym Jorku.

Albac jeszcze w marcu udzieliła wywiadu CNN, w którym mówiła, że pomimo prześladowań nie boi się władzy i pozostanie w kraju. Po niecałych sześciu miesiącach zmieniła zdanie, wyjaśniając, że musiała wyjechać, ponieważ wszczęto przeciwko niej cztery sprawy administracyjne. 

"Stało się jasne, że za mniej więcej trzy-cztery tygodnie znajdę się w areszcie" - powiedziała. Dodała, że porozumiała się z uwięzionym opozycjonistą Aleksiejem Nawalnym, który doradził, by opuściła Rosję, bo inaczej straci wolność.

Redagowany przez Albac tygodnik "The New Times" specjalizował się w tematach polityczno-społecznych. Powstał jako kontynuacja czasopisma "Nowoje Wriemia", istniejącego od 1943 roku - w 2017 roku z powodów finansowych wycofało się ze sprzedaży detalicznej i było dostępne tylko w internecie. W roku 2018 "The New Times" został skazany na grzywnę w wysokości 22 mln rubli (ok. 325 tys. dol.). Była to wówczas najwyższa w historii kara wymierzona jakiemukolwiek z mediów rosyjskich.

30 marca br. Albac ukarano grzywną w wysokości 120 tys. rubli. W lipcu Sąd Rejonowy w Moskwie nałożył na "The New Times” grzywnę w wysokości 600 tys. rubli, a na jego redaktorkę naczelną - 70 tys. rubli.

(MAC, 07.09.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.