Temat: prasa

Dział: PRASA

Dodano: Wrzesień 01, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Wydawcy gazet z Pomorza Zachodniego płacą więcej za druk, bo nie mają wyboru po zamknięciu drukarni Polska Press

Drukarnia DJ Media została jedyną drukarnią prasową w północno-zachodniej Polsce (fot. DJ Media)

Po zamknięciu drukarni Polska Press w Koszalinie wydawcy prasowi z Pomorza Zachodniego musieli się zdecydować na przyjęcie nowych warunków koncernu, który przeniósł druk do swojego zakładu w Bydgoszczy. Nie mają innego wyjścia, bo jedyna drukarnia prasowa w północno-zachodniej Polsce, z której mogliby skorzystać, dopiero przygotowuje nową maszynę.

Wydawcy lokalnych gazet z Pomorza Zachodniego od miesiąca drukują swoje tygodniki w drukarni Polska Press w Bydgoszczy. Wcześniej korzystali z drukarni w Koszalinie, ale tę PPG zamknęła z końcem lipca. Zmiana miejsca druku oznacza dla nich wzrost cen i zmiany deadline`ów.

Czytaj też: Rząd w projekcie budżetu na 2023 rok nie zapisał 2 mld zł dla TVP i Polskiego Radia

Na przenosiny do Bydgoszczy zdecydowali się m.in. wydawcy "Gazety Kołobrzeskiej" i "Obserwatora Lokalnego" ze Sławna. Irena Olszewska z "Kołobrzeskiej" przyznaje, że w jej przypadku zadecydowała logistyka. Co prawda czas przygotowania gazety skrócił się o dwie godziny, ale nie musi martwić się o transport. Drukarnia "w cenie" dostarcza bowiem gazety do redakcji.

Dla Mirosława Siwca, wydawcy "Obserwatora", deadline skrócił się o jeden dzień. Musiał też przystać na zwiększenie objętości gazety o cztery kolumny. Nowe koszty druku zaowocowały zmianą ceny tygodnika z 3,50 zł na 4 zł.

W północno-zachodniej Polsce została już tylko jedna drukarnia prasowa – DJ Media w Nowogardzie. Jej właściciel Marek Słomski sprowadził niedawno z USA nową maszynę drukarską. – Ale wciąż trwa jej rozruch produkcyjny – zastrzega. Nowa maszyna poradzi sobie z codziennym drukiem dwóch dzienników (jako przykład Słomski podaje "Kurier Szczeciński" oraz "Przegląd Sportowy" z portfolio RASP, którego zachodniopomorski nakład do tej pory był drukowany w Koszalinie) lub kilkunastu tygodników lokalnych.

Czytaj też: NIK: umowa PAŻP z TV Republika działaniem niegospodarnym

– Jestem w stałym kontakcie z wydawcami – mówi Słomski, który sam jest wydawcą sześciu tytułów lokalnych. – Przekazałem im ofertę cenową dostosowaną do ich możliwości. Teraz muszą zdecydować – stwierdza. Swoje tygodniki lokalne chce drukować wyłącznie na starej maszynie, na której drukował dotychczas. 

Słomski potwierdza to, o czym mówią wszyscy drukarze w Polsce. Nawet po 20-procentowej podwyżce, ceny druku w Polska Press należą do najniższych na rynku i zrównały się poziomem z cenami druku w konkurencyjnej i uważanej za tanią Seregni Printing Group, która ma dwie drukarnie w Warszawie i Sosnowcu. Drukarnie Polska Press w Bydgoszczy, Poznaniu, Białymstoku i Sosnowcu drukują głównie dzienniki swojej grupy, a na usługi zewnętrzne przeznaczają wolne moce przerobowe.

Do zmian nie przymierza się na razie "Kurier Szczeciński", jeden z trzech dzienników regionalnych w Polsce niezwiązanych z Polska Press (pozostałe to "Dziennik Wschodni" z Lublina i "Super Nowości" z Rzeszowa). "Kurier", jako bezpośrednia konkurencja należącego do PPG "Głosu Szczecińskiego", nigdy nie drukował się w Koszalinie. Początkowo korzystał z drukarni Agory w Pile, a kiedy zlikwidowano ją dwa lata temu, przeniósł druk do Warszawy.

Czytaj też: Koszty Krajowego Instytutu Mediów w 2023 roku urosną o prawie 3/4

– Transport gazet zajmuje ponad sześć godzin, co powoduje, że wydania codzienne musimy zamykać około 16.30, a magazynowe jeszcze wcześniej. Nasze wydania docierają do rozdzielni w Szczecinie z Warszawy razem z "Wyborczą" – mówi Sylwia Dudek, zastępczyni redaktora naczelnego "Kuriera" i wiceprezeska spółki Kurier Szczeciński. – Nie mam jednak pewności, czy nowa maszyna w drukarni pana Słomskiego poradziłaby sobie z naszym codziennym drukiem.

Średni nakład "Kuriera Szczecińskiego" od poniedziałku do czwartku to ok. 5 tys. egzemplarzy. Nakład wychodzącego w piątki magazynu weekendowego to 20 tys. egzemplarzy. Gazeta nie ma wydania sobotniego.

Czytaj też: Związki zawodowe RASP wzywają zarząd do waloryzacji wynagrodzeń w związku z inflacją

Nowa maszyna w nowogardzkiej drukarni ma być gotowa do pracy do końca września. Gazety drukarnia ma dostarczać na razie do Szczecina, co odstrasza wielu wydawców lokalnych, zwłaszcza z rejonów położonych dalej na wschód od Szczecina i Nowogardu – musieliby bowiem zorganizować dostawy ze Szczecina do swoich miast na własny koszt. Obecna oferta Polska Press przewiduje wkalkulowanie dostawy gazet w cenę druku.

Według cen rynkowych druk 5 tys. egzemplarzy tygodnika w objętości 16 kolumn na papierze gazetowym 45 g kosztuje od ok. 1,6 tys. do ok. 1,8 tys. zł, ale wycena jest przygotowywana dla każdego klienta indywidualnie. Drukarnie przy zawieraniu umów długoterminowych stosują rabaty lub oferują usługi dodatkowe – np. transport.

Czytaj też: Nowy "Press": Lachowski o swojej pierwszej wojnie, a także Gugała, Burzyńska, Klarenbach i ekipa Zełenskiego

(PAR, 01.09.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.