Temat: prasa

Dział: PRASA

Dodano: Sierpień 19, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

W połowie października ukaże się zbiór reportaży Jerzego Haszczyńskiego

Jerzy Haszczyński: – To są historie głównie z prowincjonalnych miejscowości we wschodnich Niemczech (screen: Twitter/Jerzy Haszczynski)

W połowie października nakładem wydawnictwa Czarne ukaże się książka Jerzego Haszczyńskiego, szefa działu zagranicznego „Rzeczpospolitej". To będzie zbiór 14 reportaży z Niemiec.

Jak mówi „Presserwisowi" Jerzy Haszczyński, w książce znalazły się reportaże na tzw. trudne niemieckie tematy, czyli wątki związane z wojenną przeszłością, konfliktami między wschodem i zachodem oraz wywołanymi napływem imigrantów problemami ze skrajną prawicą i neonazizmem.

Czytaj też: Maile Dworczyka: Morawiecki planował propagandową kampanię wokół lex TVN

– To historie głównie z prowincjonalnych miejscowości we wschodnich Niemczech – mówi Haszczyński. – W książce opisuję wydarzenia w Hanau w Hesji, gdzie doszło do najkrwawszego zamachu na osoby imigranckiego pochodzenia. Są też kulisy sprawy w Chemnitz w Saksonii, gdzie skazano syryjskiego uchodźcę za zadźganie miejscowego Niemca o pochodzeniu kubańskim. To bardzo zawiła historia, wymagająca z mojej strony przeprowadzenia śledztwa dziennikarskiego – opowiada Jerzy Haszczyński, dodając, że w książce nie brakuje wątków nawiązujących do wojny w Ukrainie.

Dziennikarz obserwował, jak w styczniu tego roku niemiecka lewica składała hołd na grobie Róży Luksemburg w Berlinie. – Uczestniczyłem w tych corocznych obchodach w momencie, gdy Putin groził atakiem na Ukrainę. Obserwowałem, jak antyimperialistyczna lewica wspiera imperializm rosyjski – zauważa Haszczyński.

Czytaj też: Wirtualna Polska za 12,6 mln zł. nabyła 40 procent udziałów w Patronite

W książce znalazły się również reportaże o Angeli Merkel, Björnie Höckem, liderze radykalnej frakcji w skrajnie prawicowej Alternatywie dla Niemiec, oraz prześladowanym synu Niemki i polskiego robotnika przymusowego. Ta ostatnia historia to kontynuacja opowieści, którą Haszczyński po raz pierwszy opisał 20 lat temu, gdy był korespondentem „Rzeczpospolitej" w Berlinie.

Materiały do książki autor zbierał od 2019 roku.

Czytaj też: O. Ludwik Wiśniewski w liście do Jarosława Kaczyńskiego: TVP zatruwa duszę narodu

(MZD, 19.08.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.