Temat: prasa

Dział: PRASA

Dodano: Sierpień 12, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Ruszyły zapisy na pierwszą europejską konferencję anty-SLAPP

Zapisy na konferencję anty-SLAPP już trwają (screen: ecpmf.eu)

Można już rejestrować udział w pierwszej Europejskiej Konferencji Anty-SLAPP. Konferencja będzie odbywać się hybrydowo. Jej stacjonarną część zaplanowano w siedzibie Rady Europy w Strasburgu.

Uczestnicy konferencji przyjrzą się europejskim inicjatywom dotyczącym walki z pozwami strategicznymi przeciwko partycypacji publicznej (SLAPP - ang. Strategic Lawsuit Against Public Participation). To groźby prawne i procesy sądowe wykorzystywane przez wpływowe osoby, instytucje i firmy w celu ograniczenia wolności wypowiedzi poprzez zastraszanie i zniechęcanie dziennikarzy do gromadzenia i publikowania informacji o sprawach publicznych. Taka strategia zmusza dziennikarzy do inwestowania czasu, pieniędzy i energii w obronę przed sądami.

Czytaj też: Sakiewicz musi przeprosić Kramka i zapłacić zadośćuczynienie

"Celem konferencji jest zbadanie europejskich i krajowych inicjatyw politycznych, społecznych i prawnych skierowanych przeciwko takim pozwom oraz wpływowi jakie SLAPP ma na dziennikarstwo" - informują organizatorzy.

Uczestnicy - eksperci, dziennikarze, prawnicy, decydenci, naukowcy, rzecznicy praw obywatelskich i przedstawiciele społeczeństwa obywatelskiego omówią również możliwości finansowego i praktycznego wsparcia dla dziennikarzy zagrożonych takimi procesami.

Organizatorami konferencji są Europejskie Centrum Wolności Prasy i Mediów (ECPMF) oraz Koalicja przeciwko SLAPP w Europie (CASE). Wydarzenie, organizowane jest pod patronatem Parlamentu Europejskiego i przy wsparciu Rady Europy.

Czytaj też: Jacek Żakowski w Tok FM zgodził się, że także Agora i Tok FM powinny wyjaśnić zawieszenie Tomasza Lisa

Formularz rejestracyjny konferencji można znaleźć TUTAJ. Liczba miejsc zarówno w formule stacjonarnej, jak i online jest ograniczona.

(PAR, 12.08.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.