Temat: prasa

Dział: PRASA

Dodano: Sierpień 08, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Watchdog Polska wraca do "Toastu za jawność"

Ostatni "Toast za jawność" Watchdog Polska zorganizował przed pandemią (screen: Siecobywatelska.pl)

Po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią wraca impreza "Toast za jawność" organizowana przez Watchdog Polska. W tym roku odbędzie się 30 września w Warszawie.

"Toast za jawność" to wydarzenie organizowane przez Sieć Obywatelską Watchdog Polska w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Prawa do Informacji.

Czytaj też: Ryszard Rudnik po 38 latach odchodzi z "Nowej Trybuny Opolskiej"

– Ten dzień obchodzony był na świecie po raz pierwszy w 2002 roku. Czyli w tym roku obchodzimy go po raz 20 – mówi w rozmowie z "Presserwisem" Katarzyna Batko-Tołuć, dyrektorka programowa Sieci. Zastrzega jednak, że choć świętowanie odbędzie się 30 września, to sam Międzynarodowy Dzień Prawa do Informacji przypada na 28 września.

Watchdog planuje spotkanie od piątku 30 września do niedzieli 2 października. Na sobotę zaplanowano wykłady, warsztaty i sesje tematyczne prowadzone przez członków Sieci. W niedzielę uczestnicy spotkania będą mogli zaprezentować swoje działania.

Czytaj też: Skecz Neo-Nówki krytykujący PiS w końcu trafił na YouTube Polsatu

– Jednym z punktów będzie "Lista Przebojów Watchdoga" – zestawienie najbardziej absurdalnych odpowiedzi na wnioski o udostępnienie informacji publicznej – mówi Katarzyna Batko-Tołuć. W 2019 roku wygrała odpowiedź udzielona przez główną księgową jednego ze szpitali, która odesłała krótką wiadomość: "Witam, na wszystkie Państwa pytania nasza odpowiedź brzmi NIE".

– Przez pięć lat, gdy organizowaliśmy "Toast za jawność" przed pandemią, staraliśmy się, by wydarzenie to było za każdym razem inne – mówi Katarzyna Batko-Tołuć. – Teraz mieliśmy dwuletnią przerwę, podchodzimy więc do całości od nowa.

Chętni do udziału w spotkaniu mogą już zgłaszać się na stronie Siecobywatelska.pl.

Czytaj też: Aktywiści zapowiadają prywatny akt oskarżenia wobec Jarosława Jakimowicza z TVP

(PAR, 08.08.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.