Temat: prasa

Dział: PRASA

Dodano: Lipiec 29, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Roskomnadzor chce unieważnienia rejestracji "Nowoj Gaziety", której szef dostał Pokojową Nagrodę Nobla

Dmitrij Muratow w grudniu otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla, pomimo represji nie wyjechał z Rosji (fot. Wikimedia Commons/Olaf Kosinsky)

Roskomnadzor, regulator rosyjskiego rynku mediów, złożył w moskiewskim sądzie wniosek o anulowanie rejestracji niezależnej "Nowoj Gaziety". Dziewięć miesięcy wcześniej redaktor naczelny dziennika Dmitrij Muratow otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla.

Pozew został złożony w sądzie Basmanny 26 lipca. Sędzia miał trzy dni na wydanie orzeczenia w sprawie gazety (a więc decyzja powinna zapaść w piątek), która zaczęła się ukazywać w 1993 roku i była jednym z najbardziej szanowanych publikatorów w postsowieckiej Rosji.

Czytaj też: Brytyjski bloger objęty sankcjami za wspieranie rosyjskiej propagandy

W marcu tego roku "Nowaja Gazieta" zawiesiła działalność, gdy została zmuszona do usunięcia ze strony internetowej materiałów dotyczących – jak pisał dziennik – niesprowokowanej agresji Rosji na Ukrainę. Niektórzy pracownicy opuścili następnie Rosję, by w stolicy Łotwy – Rydze – uruchomić serwis internetowy Nowaja Gazeta.Europa. Roskomnadzor zablokował stronę na terytorium Rosji. Muratow pozostał w kraju.

Ruch Roskomnadzoru ma miejsce kilka dni po tym, gdy regulator zablokował stronę internetową magazynu Nowaja Raskaz-gazieta – również produkowanego przez pracowników "Nowoj Gaziety" – za rzekome "zdyskredytowanie rosyjskich sił zbrojnych".

Czytaj też: Dziennikarze na telefon w mailach Dworczyka. „Czy moglibyście rozreklamować?”

(MAC, 29.07.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.