Dział: PRASA

Dodano: Lipiec 26, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

"Newsweek Polska" kończy współpracę z Krzysztofem Materną i Manuelą Gretkowską

Krzysztof Materna był felietonistą "Newsweek Polska" ponad 10 lat (fot. Wojciech Olkusnik/East News)

Manuela Gretkowska i Krzysztof Materna nie będą już pisać dla "Newsweek Polska" (Ringier Axel Springer Polska). Tytuł zakończył z nimi współpracę. - Informację przekazał telefonicznie Tomasz Sekielski, decyzję tłumaczył restrukturyzacją - przekazała Gretkowska "Presserwisowi".  

Manuela Gretkowska z tygodnikiem "Newsweek Polska" związała się w czerwcu 2021 roku. Zatrudniał ją ówczesny naczelny Tomasz Lis. Z kolei Krzysztof Materna do grona felietonistów "Newsweeka" dołączył w 2012 roku. Oprócz nich felietonistami tygodnika są: Zbigniew Hołdys, Henryk Sawka i Krzysztof Varga. 

- Zbigniew Hołdys, Krzysztof Varga i Henryk Sawka w dalszym ciągu będą współpracować z "Newsweekiem". Na razie nie ma planów zastąpienia Krzysztofa Materny i Manueli Gretkowskiej nowymi felietonistami - mówi "Presserwisowi” redaktor naczelny "Newsweek Polska” Tomasz Sekielski. 

Czytaj też: Tekst Pereiry o zespole "do tropienia Obajtka" w "GW" wyśmiany przez dziennikarzy

Manuela Gretkowska ma w dorobku ponad 20 książek, przede wszystkim prozatorskich oraz kilka scenariuszy filmowych. W latach 90. XX w. była wicenaczelną i dyrektorką literacką magazynu "Elle”, pisała felietony m.in. do "Cosmopolitan”, "Sukcesu” (w 2006 roku jej tekst krytykujący braci Kaczyńskich wycięto z całego nakładu), "Wprost”, "Polityki”, "Machiny” i "Cogito”. Współpracowała z RMF FM przy audycji "Świat na żółto i na niebiesko”. 

Gdy Tomasz Lis odchodził z "Newsweeka Polska", Gretkowska pożegnała go w mediach społecznościowych: "Najbardziej znienawidzony przez PiS dziennikarz. Odchodzi, za porozumieniem stron, tuż przed wyborami, być może przyspieszonymi. To wydaje się nie mieć sensu. Tomku dziękuję za ten rok, kiedy pisałam tak jak obiecałeś bez cenzury. Dziękuję za formę i treść, Twoje jasne, mocne słowa we wstępniakach. Miejmy nadzieję, że nadejdą lata odgruzowania demokracji z łajna głupoty".

Czytaj też: Pracownicy Agory dostaną dodatki inflacyjne. W RAS Polska trwają o tym rozmowy 

Krzysztof Materna, który w rozmowie "Presserwisem" wczoraj lakonicznie potwierdził rozstanie z "Newsweekiem Polska", to współtwórca programów radiowych i telewizyjnych, takich jak m.in. "Spotkanie z balladą”, "60 minut na godzinę”. W latach 80. i 90. wraz z Wojciechem Mannem tworzył duet telewizyjny, realizując programy w Telewizji Polskiej. Od 2020 roku jest dyrektorem artystycznym Teatru Bagatela w Krakowie. Współpracował z Radiem Nowy Świat.

(BAE, 26.07.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.