Dział: PRASA

Dodano: Lipiec 26, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Pracownicy Agory dostaną dodatki inflacyjne. W RAS Polska trwają o tym rozmowy

Związki zawodowe wynegocjowały, aby najmniej zarabiający pracownicy otrzymali dodatkowe wsparcie finansowe (fot. Piotr Molecki/East News)

Związki zawodowe w Agorze wynegocjowały, że w sierpniu najmniej zarabiający pracownicy spółki otrzymają jednokrotne dodatki inflacyjne w wysokości do 1751 zł brutto. Mają dotyczyć ok. 2 tys. osób. Tymczasem w RAS Polska rozmowy o dodatku inflacyjnym prowadzone są już od roku.

Inicjatywa Pracownicza w Agora SA oraz NSZZ "Solidarność" w Agora SA i Inforadio wynegocjowały z zarządem Agory, aby najmniej zarabiający pracownicy otrzymali dodatkowe wsparcie finansowe, które pomoże złagodzić skutki inflacji w Polsce. 

Dodatek dostaną osoby otrzymujący łącznie nie więcej niż średnie wynagrodzenie w spółce, które wynosi obecnie 8300 zł brutto miesięcznie. Wysokość dodatku uzależniona będzie od całkowitego dochodu - liczonego z uwzględnieniem zmiennych składników wynagrodzenia, tj. np. z wierszówkami.

2 tys. osób z dodatkiem inflacyjnym

I tak zarabiający do 4000 zł brutto włącznie otrzymają dodatek w wysokości 1751 zł brutto; zarabiający pomiędzy 4001 a 6000 zł brutto otrzymają dodatek w wysokości 1551 zł brutto, a zarabiający pomiędzy 6001 a 8300 zł brutto kwotę 1351 zł brutto. Dodatek zostanie wypłacony także stałym współpracownikom Agory.

Jak informuje Zbigniew Bajor ze związku zawodowego NSZZ "Solidarność" w Agorze i Inforadiu, dodatek inflacyjny będzie przyznawany na podstawie kalkulacji zarobków z ostatnich 12 miesięcy. Ma dotyczyć ok. 2 tys. osób. 

Nina Grabos, dyrektorka ds. komunikacji korporacyjnej w Agorze, zapytana, ile będą kosztować spółkę dodatki inflacyjne, tłumaczy, że nakładów na jednorazowy dodatek inflacyjny dla najmniej zarabiających pracowników Grupy Agora nie można rozpatrywać w oderwaniu od pozostałych inicjatyw w obszarze wynagrodzeń podjętych już wcześniej przez zarząd Agory. Ostateczna wartość kwoty wypłacanych dodatków zostanie podana w sprawozdaniu finansowym Grupy Agora za drugi kwartał 2022 r.

– Chciałabym także przypomnieć, że już w trakcie prac nad budżetem Grupy Agora na 2022 r. zarząd wprowadził trzy nowe rozwiązania płacowe. Pierwszym z nich były podwyżki, dzięki którym w 2022 r. nastąpił najwyższy od pięciu lat wzrost wynagrodzeń etatowych w Agorze (o około 9,5 proc.). Zgodnie z informacją podaną w sprawozdaniu finansowym Grupy Agora za 1. kw. 2022 r. – nakłady na wynagrodzenia i świadczenia na rzecz pracowników wzrosły w tym okresie o 25 proc. Oprócz tego systemowo wdrożone zostały podwyżki najniższych wynagrodzeń - na niektórych stanowiskach administracyjnych i redakcyjnych. Zarząd przeznaczył też dodatkowe środki z wypracowanej w ubiegłym roku nadwyżki budżetowej na nagrody dla pracowników – zaznacza Graboś.

Kolejne spotkanie na horyzoncie

Związki zawodowe i zarząd mają spotkać się ponownie w ostatnim kwartale tego roku, aby przeanalizować, czy sytuacja finansowa spółki pozwoli na kolejne dodatkowe wsparcie dla pracowników i pracownic.

- Spotkanie odbędzie się najpewniej w listopadzie, żeby zdążyć przed zatwierdzeniem budżetu. Wtedy będziemy rozmawiać o tym, jaka jest sytuacja finansowa i czy możemy sobie pozwolić na wypłacenie kolejnego takiego dodatku - mówi Adriana Rozwadowska, przewodnicząca związku zawodowego NSZZ "Solidarność" w Agorze i Inforadiu.

Trwają także analizy, jaką dodatkową pomoc dla pracowników można jeszcze uruchomić w tym roku ze środków Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych.

W RASP bez porozumienia 

W RAS Polska rozmowy o dodatku inflacyjnym prowadzone są już od roku. - Od lipca 2021 roku trzy związki zawodowe działające w RASP prowadzą rozmowę dotyczącą dodatków inflacyjnych. Jednym z naszych postulatów jest waloryzacja inflacyjna płac, ale na razie nie ma żadnego porozumienia w tej sprawie - mówi Marcin Terlik, przewodniczący komisji zakładowej Inicjatywy Pracowniczej RAS Polska.

(BAE, 26.07.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.