Dział: TELEWIZJA

Dodano: Lipiec 18, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

TVP wyrzuca ks. Dębskiego za obsceniczne zachowania. W 2019 roku dała mu nagrodę

Duchowny wysyłał internautce filmiki - na jednym z nich w tle widać nawet plan zdjęciowy "Ziarna", programu katolickiego dla dzieci w TVP (screen: wyborcza.pl)

Wycofanie z emisji wszystkich odcinków programu dla dzieci "Ziarno" z udziałem ks. Andrzeja Dębskiego oraz natychmiastowe zakończenie współpracy z duchownym - to pierwsze decyzje Telewizji Polskiej po ujawnieniu obscenicznej korespondencji, jaką ksiądz prowadził z internautką. Jeszcze w 2019 roku Rada Programowa oddziału Telewizji Polskiej w Białymstoku przyznała Dębskiemu nagrodę dla Dziennikarza Roku Oddziału.

"Będziesz suką do spełniania moich poleceń, zachcianek. A będzie ich dużo. Będziesz pierwszą kobietą w historii wyru... w gabinecie metropolity białostockiego" - wiadomości o takiej treści wysyłał internautce rzecznik prasowy białostockiej kurii metropolitalnej i wydawca programu w białostockim oddziale Telewizji Polskiej. Materiał opublikowała w sobotę "Gazeta Wyborcza", jako jeden z efektów swojego Programu Dziennikarstwa Śledczego.

"Wyborcza jest w posiadaniu kilku nagrań i szeregu wpisów, które ksiądz Dębski - rzecznik białostockiej kurii i gwiazda lokalnego oddziału TVP - przesłał na Messengerze nieznanej mu internautce Oli. Na jednym z filmików duchowny masturbuje się" - doniosła "Gazeta Wyborcza" w tekście autorstwa Macieja Chołodowskiego.

Dziennikarz skonfrontował ks. Dębskiego z materiałami. Duchowny potwierdził ich autentyczność. "Nie wiem, co mam powiedzieć, co zrobić (...) Nie mam pojęcia, co się ze mną stało, jak to się wydarzyło” – powiedział.

Redakcja Audycji Katolickich TVP wyraziła oburzenie zachowaniem ks. Dębskiego i zdecydowała o zakończeniu z nim współpracy. Jednocześnie zdecydowała o wycofaniu z emisji odcinków "Ziarna" i wszelkich materiałów z jego udziałem.

Paulina Guzik, jedna z twarzy programów katolickich w TVP: "Bardzo współczuję kobiecie, która otrzymywała obsceniczne wiadomości od ks. Andrzeja Dębskiego. Nasza redakcja (...) błyskawicznie zareagowała na publikację GW, odsuwając go od wszelkich programów i zadań. Produkcje z jego udziałem zostają usunięte z anten" - zapewnia Guzik. - "Osobiście mam nadzieję i wierzę, że sprawa zostanie wyjaśniona do samego końca odpowiednimi dochodzeniami, a skrzywdzona będzie objęta opieką". Guzik dodaje, że "z pewnością potrzebny jest znacznie silniejszy system prewencji w diecezji, szybka reakcja abp Guzdka daje nadzieję, że tak się stanie".

Guzik nawiązuje do decyzji metropolity białostockiego Józefa Guzdka, który zawiesił księdza Dębskiego w obowiązkach.

Ks. Dębski przedstawiał się jako "wydawca, prezenter w TVP Białystok". Prowadził program katolicki "Pod Twoją Obronę" oraz ogólnopolskie "Ziarno", program katolicki dla dzieci. Na jednym z przesłanych obscenicznych filmików w tle widać zresztą plan zdjęciowy "Ziarna". Dębski miał znakomite notowania i w telewizji, i w Białymstoku. Był kapelanem Jagiellonii Białystok - drużyny występującej w Ekstraklasie.

W 2019 roku rada programowa białostockiego ośrodka TVP uznała, że Dębski zasługuje na tytuł Dziennikarza Roku całego oddziału. Nagrodę otrzymał "za całokształt swojej pracy dziennikarskiej z uwzględnieniem promowania wartości religijnych i kulturowych województwa podlaskiego".

(MAT, 18.07.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.