Temat: technologie

Dział: TECHNOLOGIE

Dodano: Lipiec 11, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Facebook będzie mieć kłopoty w Europie

Pozycja Facebooka nieco się zachwiała, ale całkowite zniknięcie z Europy jest mało prawdopodobne. Chociaż możliwe (fot. Unsplash.com/Deeksha Pahariya)

Irlandzka Komisja ds. Ochrony Danych, odpowiadająca za nadzór nad polityką prywatności Facebooka na terenie Unii Europejskiej, przygotowała projekt decyzji zakazującej firmie Meta przekazywania na amerykańskie serwery danych osobowych z Facebooka oraz Instagrama.

Już w 2020 roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej określił warunki, na jakich firmy mogą przechowywać dane osobowe Europejczyków na amerykańskich serwerach. Zgodnie z decyzją sądu Europejczycy muszą być chronieni przed inwigilacją ze strony amerykańskich władz. Dwa lata temu firma Facebook (obecnie Meta) otrzymała ostrzeżenie, żeby zaprzestała wysyłania danych do USA. Teraz może zostać do tego zmuszona.

Czytaj też: Elon Musk zrywa porozumienie i rezygnuje z zakupu Twittera

W przypadku, gdy krajowe komisje zaakceptują projekt, Meta od września nie będzie mogła wysyłać danych do USA. Koncern stoi na stanowisku, że gdyby nie mógł przechowywać danych w swoim kraju, to może nie być w stanie oferować w Europie niektórych swoich usług. Możliwe jest nawet, że Facebook mógłby zniknąć z krajów europejskich.

Gdyby jednak nastąpiła blokada, to Meta może się odwoływać i sprawa będzie ciągnąć się przez wiele miesięcy. W tym czasie istnieje możliwość zawarcia nowej umowy regulującej przechowywanie europejskich danych na amerykańskich serwerach.

Czytaj też: Spotkanie w Bauerze po oskarżeniach o mobbing. Wydawnictwo przygotuje poradnik dla pracowników

(MAC, 11.07.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.