Dział: INTERNET

Dodano: Czerwiec 28, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

TVP przeprasza wydawcę "Gazety Wyborczej". Zwlekali ponad 9 miesięcy

(fot. Pawel Wodzynski/East News)

Na stronie serwisu Tvp.info zostały opublikowane przeprosiny zarządu TVP dla wydawcy "Gazety Wyborczej". TVP przeprosiła Agorę za bezpodstawne zarzuty i sugestie pod adresem dziennikarzy "Gazety Wyborczej". Przeprosiny ukazały się ponad dziewięć miesięcy po wydaniu przez sąd prawomocnego wyroku.

Agora, wydawca "Gazety Wyborczej", pozwała Telewizję Polską za materiał na stronie Tvp.info "Dziennikarze z 'Gazety Wyborczej' i RMF.FM próbowali przekupić pracowników Autosanu?" opublikowany w sierpniu 2017 r. Przywołano w nim słowa Ewy Latusek, przewodniczącej NSZZ "Solidarność" w zakładach Autosan, która w wywiadzie dla Radia WNET stwierdziła, że "były próby wyciągnięcia od pracowników Autosanu nieprawdziwych informacji" przez dziennikarzy "Wyborczej" i Radia RMF FM. Serwis Tvp.info napisał, że za "odpowiednie wypowiedzi" dziennikarze mieli oferować rozmówcom po 400 zł. 

Nieprawdziwe zarzuty wobec "GW"

Sąd we wrześniu ubiegłego roku stwierdził, że zarzuty i sugestie pod adresem dziennikarzy "Wyborczej" były nieprawdziwe. Tekst przeprosin portal Tvp.info miał opublikować w ciągu siedmiu dni od uprawomocnienia wyroku, a więc najpóźniej 22 września 2021 r. Telewizja Kurskiego musi też zapłacić 10 tys. zł na Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi w podwarszawskich Laskach i zwrócić koszty procesu. 

Jednak telewizja wniosła skargę kasacyjną i wystąpiła do sądu o zawieszenie postępowania egzekucyjnego ws. opublikowania przeprosin. 10 maja Sąd Rejonowy Warszawa-Mokotów oddalił wniosek TVP o zawieszenie tego postępowania jako bezpodstawny. Sąd wezwał TVP do publikacji oświadczenia zgodnie z prawomocnym wyrokiem z 15 września 2021 r. i klauzulą wykonalności z 11 października 2021 r., dał spółce na to tydzień od doręczenia wezwania. TVP zaniewykonanie decyzji sądu miała płacić 2 tys. zł za każdy dzień zwłoki.

Tvp.info przeprasza "GW"

Serwis Tvp.info przeprosiny opublikował dopiero w poniedziałek. W ich treści napisano: "Zarząd Telewizji Polskiej S.A. z siedzibą w w Warszawie przeprasza Agorę S.A. - wydawcę dziennika prasowego pod nazwą 'Gazeta Wyborcza' za naruszenie jej dóbr osobistych w postaci dobrego imienia i renomy w artykule pt.: 'Dziennikarze z 'Gazety Wyborczej' i RMF.FM próbowali przekupić pracowników Autosanu?". Zarząd Telewizji Polskiej S.A. oświadcza, że zawarte w tym artykule zarzuty i sugestie pod adresem dziennikarzy "Gazety Wyborczej" są pozbawione podstaw i nieprawdziwe".

Sporny artykuł cały czas znajduje się na stronie internetowej TVP Info.

(BAE, 28.06.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.