Dział: PRASA

Dodano: Czerwiec 23, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

60 proc. gmin subsydiuje swoje wydawnictwa, które służą lokalnej propagandzie

Dyskusję zorganizowała sieć obywatelska Watchdog Polska (fot. Piotr Molecki/East News)

Około 40 proc. gmin w Polsce wydaje gazety samorządowe, a 60 proc. subsydiuje swoje wydawnictwa - poinformował Konrad Siemaszko z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka uczestników internetowej dyskusji zorganizowanej przez Watchdog Polska i Fundację Wolności. Nie ma wątpliwości, że to nieuczciwa konkurencja wobec niezależnych mediów lokalnych.

- Gazety samorządowe nie mają definicji ustawowej. To z jednej strony wydawca, czyli gmina lub spółka gminna, a z drugiej forma, która udaje prasę niezależną - mówił Konrad Siemaszko. - Prosta analiza treści wskazuje, że te gazety mają profil propagandowy - dodał. Zwrócił też uwagę, że gminne wydawnictwa są nie tylko finansowane przez lokalne samorządy, ale jednocześnie zarabiają na reklamach.

Andrzej Andrysiak, wydawca "Gazety Radomszczańskiej" i prezes Stowarzyszenia Gazet Lokalnych, mówił o oczekiwaniach lokalnych mediów wobec polityki państwa w zakresie wspierania niezależnej prasy. Jego zdaniem gazety samorządowe powinno się określać mianem biuletynów informacyjnych, a nie prasą, bo pracują w nich urzędnicy, a nie dziennikarze. - Niestety z punktu widzenia prawa samorządy mogą wydawać gazety, tę sytuację może zmienić jedynie nowa ustawa o samorządzie terytorialnym - mówi Andrysiak.

(PAR, 23.06.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.