Temat: prasa

Dział: PRASA

Dodano: Czerwiec 15, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Mariusz Pilis z SDP bez szans w głosowaniu na forum EFJ

Maja Sever została przewodniczącą EFJ na dwuletnią kadencję (fot: European Federation of Journalists)

Maja Sever, dziennikarka chorwackiej telewizji publicznej, została przewodniczącą Europejskiej Federacji Dziennikarzy (EFJ). Kandydat Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich zdobył tylko siedem głosów.

Maja Sever otrzymała 137 głosów w głosowaniu członków EFJ. Głosować mogły związki i stowarzyszenia – liczba przypisanych im głosów zależy od liczby zrzeszonych członków w danej organizacji (minimum dwa, maksimum – dziesięć).

Wiceprezes SDP przegrywa

Kontrkandydatem Chorwatki był Polak – Mariusz Pilis, wiceprzewodniczący Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Zdobył jednak tylko siedem głosów.

Czytaj też: Wiceprezes SDP Mariusz Pilis kandydatem do władz Europejskiej Federacji Dziennikarzy

Pilis, który w rozmowie z "Presserwisem" twierdził, że EFJ nie słucha głosu SDP i tworzy sobie "fałszywy obraz tego, co w kwestii wolności słowa i wypowiedzi dzieje się w Polsce", chciał m.in., by federacja wykluczyła ze swoich szeregów rosyjskie organizacje dziennikarskie.

Alternatywą dla stanowiska przewodniczącego EFJ miała być dla Pilisa funkcja wiceprzewodniczącego. Tego stanowiska także nie zdobył. Wiceprzewodniczącym  został Mustafa Kuleli – sekretarz generalny Tureckiej Unii Dziennikarzy (TGS).

Sam Pilis nie był obecny na zebraniu ogólnym EFJ w tureckim Izmirze. Realizuje obecnie film w Ukrainie.

Czytaj też: Około 150 osób manifestowało przed siedzibą Radia Łódź, będą kolejne protesty

Maja Sever, cytowana na sdp.pl, stwierdziła, że jej głównym celem jest utrzymanie jedności federacji. "Chodzi o to, abyśmy mogli razem być silni i mogli walczyć o niezależne dziennikarstwo" – powiedziała nowa szefowa EFJ.

(PAR, 15.06.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.