Temat: książki

Dział: PRASA

Dodano: Czerwiec 13, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Spadło zainteresowanie książkami o tematyce wschodniej, znów kupujemy rozrywkę

Nowe książki o Rosji i Ukrainie już nie sprzedają się tak dobrze jak na początku wojny (collage: PAR)

Coraz mniejsze zainteresowanie książkami poświęconymi Rosji i Ukrainie notują wydawnictwa i księgarnie. Jeszcze w kwietniu, miesiąc po wybuchu wojny w Ukrainie, wydawnictwa planowały wznowienia i dodruki. Dziś większość topowych pozycji o tematyce wschodniej ustąpiła miejsca literaturze rozrywkowej.

Na początku wojny w Ukrainie gwałtownie podskoczyło zainteresowanie polskich czytelników książkami o tematyce wschodniej. Dziś w księgarniach internetowych wśród najbardziej popularnych pojawiają się pojedyncze tytuły. Stosunkowo najmocniej trzyma się biografia "Wowa, Wołodia, Władimir. Tajemnice Rosji Putina" autorstwa Krystyny Kurczab-Redlich, która w ogólnym zestawieniu Top100 Empiku znajduje się na 48 miejscu. Wśród samej tylko literatury faktu w ostatnim tygodniu na 40. miejsce listy bestsellerów trafili "Ludzie Putina" Catherine Belton, na 56. – "Rosja od kuchni" Witolda Szabłowskiego, na 61. – "Czy diabeł mieszka na Kremlu?" Wojciecha Harpuli, a na 91. "Szalona miłość. Chcę takiego jak Putin" Barbary Włodarczyk.

Czytaj też: Apelacja w sprawie Sakiewicza, Kramka i niemieckiego zdjęcia propagandowego

– Szczególne zainteresowanie książkami o tematyce wschodniej miało odzwierciedlenie w wyborach zakupowych klientów Empiku od początku marca i utrzymywało się na zbliżonym poziomie do końca kwietnia. Od tego czasu obserwujemy stopniowe wypłaszczanie trendu – przyznaje Monika Marianowicz, rzeczniczka prasowa Empiku. – Najmocniejsze tytuły z tego okresu cały czas cieszą się jednak dużą popularnością. Nie zajmują już może miejsc w czołówce ogólnej listy TOP Empiku (wpływ na to ma również majowy wysyp nowości literackich), ale nadal notują dobre wyniki i znajdują się wysoko w zestawieniach tematycznych. "Wowa, Wołodia, Władimir. Tajemnice Rosji Putina" to nr 1 w kategorii Biografie na Empik.com, "Nadchodzi III wojna światowa" plasuje się natomiast w TOP 3 książek historycznych.

Książka Kurczab-Redlich jest też najchętniej kupowaną książką o Rosji w księgarni Tania Książka. Tu wśród literatury faktu zajmuje w ostatnim tygodniu 6. miejsce, wyprzedzając o 4 miejsca książkę Wojciecha Rogacina "Zełenski. Biografia". Na 19. miejscu jest też napisana wkrótce po wybuchu wojny w Ukrainie pozycja "Nadchodzi III wojna światowa" Piotra Zychowicza i Jacka Bartosiaka.

Czytaj też: Sąd utrzymał karę dla Superstacji za program Kuby Wątłego, ale nadawca wniósł skargę kasacyjną

W księgarni internetowej Bonito w pierwszej dziesiątce bestsellerów znalazła się "Polska i Rosja. Sąsiedztwo wolności i despotyzmu X-XXI w." prof. Andrzeja Nowaka. W kategorii literatury faktu najwyżej uplasowała się książka "Wysadzić Rosję. Kulisy intryg FSB" Jurija Felsztinskiego i Aleksandra Litwinienki. Jest też "Szalona miłość" Barbary Włodarczyk, "Apartament w hotelu Wojna", reportaż z Donbasu Tomasa Forro i "Planeta Piołun" Oksany Zabużko. Co ciekawe, ta ostatnia pozycja znalazła się też na liście najpopularniejszych e-booków w ofercie Publio.pl.

– Wybuch wojny wywołał wybuch zainteresowania, ale to było zainteresowanie doraźne, wywołane chęcią powiększenia obszaru wiedzy o samej sytuacji i o tym, co to jest Rosja, a co Ukraina. Ale to było zjawisko krótkotrwałe i powierzchowne – mówi prof. Zbigniew Kadłubek, dyrektor Biblioteki Śląskiej. – Ale sam obserwuję teraz powrót do nieco zapomnianej twórczości Mikołaja Bierdiajewa, filozofa, który świetnie rozumiał Rosję i prawosławie. I gdybyśmy chcieli zrozumieć, czym jest Rosja, to właśnie Bierdiajew pozwala znaleźć odpowiedzi. 

– Spadek zainteresowania literaturą o tematyce wschodniej wynika najprawdopodobniej ze zmęczenia i jednocześnie pewnego rodzaju przyzwyczajenia – utrwalenia się w świadomości faktu samej wojny – komentuje Łukasz Jarocki z Instytutu Książki. – Codzienne informacje, raporty dotyczące działań wojennych dostarczane są w zasadzie z każdej strony. Do tego ogromne, bezpośrednie zaangażowanie Polaków w pomoc uchodźcom – to powoduje pewne wysycenie i przemęczenie tym tematem, także jeśli chodzi o dobór czytanej literatury. Poszukujemy nie tylko alternatywnych tematów literackich, ale i form spędzania wolnego czasu w ogóle.

Czytaj też: Wiceprezes SDP Mariusz Pilis kandydatem do władz Europejskiej Federacji Dziennikarzy

(PAR, 13.06.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.