Dział: PRASA

Dodano: Czerwiec 01, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Tomasz Sekielski został nowym naczelnym "Newsweek Polska" po Tomaszu Lisie

"Newsweek Polska" ma już nowego redaktora naczelnego po odejściu Tomasza Lisa (fot. Adam Jagielak/"Press")

Tomasz Sekielski będzie nowym naczelnym „Newsweek Polska”. Informację tę przekazano zespołowi dziś przed południem. Redakcja nie miała szefa od 7 dni, kiedy odwołano Tomasza Lisa. Tymczasowo tytułem kierował Dariusz Ćwiklak.

Wraz z początkiem lipca 2022 r. Tomasz Sekielski obejmie stanowisko redaktora naczelnego Newsweeka i jako szef wszystkich tytułów wydawanych pod marką Newsweek będzie odpowiedzialny za tygodnik "Newsweek Polska", serwis Newsweek.pl oraz wydania tematyczne tygodnika. Informację tę przekazał zespołowi Mark Dekan, prezes Ringier Axel Springer Polska, dziś przed południem.

Jako redaktor naczelny Tomasz Sekielski będzie odpowiadać za politykę redakcyjną tygodnika, serwisu, wydań tematycznych pod marką Newsweek, a także za rozwój nowych formatów audio i wideo marki Newsweek. Tomasz Sekielski pozostanie także jednym z prowadzących program "Onet Rano", z którym jest związany od 2018 roku.

- Newsweek jest światową marką i bez wątpienia jest jednym z najważniejszych mediów opiniotwórczych w Polsce. Będę miał przyjemność współpracować z najlepszymi dziennikarzami w kraju - dołączam do zespołu, który jest niezwykle profesjonalny. Jestem przekonany, że będziemy się rozwijać i umacniać swoją pozycję wśród wolnych i niezależnych mediów w Polsce – zaznacza Tomasz Sekielski.

Tomasz Sekielski to scenarzysta i reżyser filmów dokumentalnych "Tylko nie mów nikomu" (2019) i "Zabawa w chowanego" (2020), które poruszyły temat wykorzystywania seksualnego dzieci w Kościele katolickim.

Przez lata Sekielski był związany z redakcjami TVN, TVN24, TVP1, TVP Info, Wprost, Nowej TV, Wirtualnej Polski i Onetu. Wraz z Andrzejem Morozowskim był współgospodarzem programu Teraz my! w TVN. W 2006 roku śledztwo dziennikarzy ujawniło rozmowy pomiędzy grupą polityków PiS i jedną z posłanek. Publikacja jego wyników doprowadziła do wybuchu tzw. afery taśmowej.

W 2018 roku Sekielski uruchomił własny kanał na YouTube.

Za swoją pracę otrzymał szereg nagród, w tym Nagrodę im. Andrzeja Woyciechowskiego (2006, 2019), Grand Press (2006, 2014, 2019), Wiktora (2006, 2019), Telekamery (2007, 2008), MediaTory (2010, 2019) i Polską Nagrodę Filmową Orzeł za najlepszy film dokumentalny (2020).

Nowemu naczelnemu pogratulował na Twitterze Tomasz Lis:

Odejście Tomasza Lisa

W zeszłym tygodniu Tomasz Lis, po 10 latach prowadzenia "Newsweek Polska", w trybie nagłym rozstał się z redakcją i RAS Polska. Decyzję o zakończeniu współpracy obwieścił zespołowi prezes Mark Dekan, który na telekonferencji przeczytał wspólne oświadczenie Tomasza Lisa i zarządu firmy. Sam Tomasz Lis – nie licząc lakonicznego tweeta z zeszłego wtorku – milczy w tej sprawie.

Wydawnictwo Ringier Axel Springer Polska, wydawca "Newsweek Polska", nie zaprzeczyło w odpowiedzi na nasze pytania, że w sprawie Tomasza Lisa działała powołana w firmie specjalna komisja.

Tydzień temu zadaliśmy pytanie Ringier Axel Springer Polska: "Czy potwierdzają Państwo lub zaprzeczają, że w RASP pracowała jakakolwiek komisja w sprawie zachowań pracownika Tomasza Lisa?". Dopytywaliśmy też o szczegóły działania takiej komisji, m.in. czy rozpatrywała ewentualne przypadki mobbingu lub innych niewłaściwych zachowań ze strony byłego naczelnego "Newsweek Polska".

Czytaj też: RAS Polska nie zaprzecza, że w sprawie zachowań Tomasza Lisa pracowała komisja

A także, czy w standardach RASP możliwe jest stwierdzenie niewłaściwych zachowań pracownika, co skutkuje rozstaniem z nim z woli wydawcy, ale bez poinformowania o tym fakcie jego byłych współpracowników.

W odpowiedzi Agnieszka Skrzypek-Makowska, kierowniczka komunikacji zewnętrznej w Ringier Axel Springer Polska, napisała: "W naszej firmie od dawna prowadzone są działania mające na celu zapobieganie nieprawidłowościom. Jeśli ktoś z firmy zachowuje się niezgodnie z prawem lub w sposób nieetyczny, każdy pracownik może osobiście lub w pełni anonimowo zgłosić taką sytuację za pośrednictwem specjalnego systemu. Wówczas wiadomość zostaje przekazana do rozpatrzenia przez odpowiednie osoby. Na podstawie zgłoszenia zostaje powołana komisja, która bada okoliczności zdarzenia. Wyniki postępowania pozostają poufne, konkluzje są przekazywane jedynie osobom, których sprawa dotyczy lub które brały udział w postępowaniu jako świadkowie. Z uwagi na delikatny charakter zgłaszanych spraw, nie upubliczniamy informacji, które dotyczą postępowania - ani osobowo, ani przedmiotowo".

Czytaj też: Za Lisa najlepiej sprzedał się "Newsweek" z papieżem. Dobrze - z Dudą i Kacperkiem

Tymczasowo Dariusz Ćwiklak

Po odejściu Tomasza Lisa, redakcją kierował Dariusz Ćwiklak. W "Newsweek Polska" pracuje od 2014 roku. Zastępcą naczelnego został w sierpniu 2019 roku. Wcześniej, w latach 1994-2014, pracował w "Gazecie Wyborczej": zaczynał jako tłumacz i redaktor dodatku "The Wall Street Journal Europe", potem pisał i redagował teksty o komputerach, nauce, gospodarce, był też wiceszefem działu gospodarka, brał udział w zakładaniu portalu Gazeta.pl.

Czytaj też: Pierwsze wydanie "Newsweek Polska" bez Lisa. "Nic nie wskazuje na zmianę profilu"

(01.06.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.