Dział: PRASA

Dodano: Maj 31, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Pierwsze wydanie "Newsweek Polska" bez Lisa. "Nic nie wskazuje na zmianę profilu"

Tematem numeru jest podsumowanie siedmiu lat rządów Prawa i Sprawiedliwości

W poniedziałek do sprzedaży trafił pierwszy od odejścia Tomasza Lisa numer "Newsweeka Polska". Zdaniem ekspertów wstępniak kierującego teraz tytułem Dariusza Ćwiklaka jest dość zachowawczy, co wskazuje, że tygodnik co prawda nie zmieni się znacząco, ale może być nieco mniej radykalny. - "Newsweek" nie może znacząco zmienić zawartości. Każda istotna zmiana byłaby samobójstwem, bo rynek jest wypełniony zarówno po prawej stronie, jak i po lewej - zauważają eksperci.

Wczoraj ukazał się nowy numer "Newsweek Polska", którego pracę nadzorował pełniący obowiązki redaktora naczelnego Dariusz Ćwiklak, dotychczasowy zastępca Tomasza Lisa. Tomasz Lis w żaden sposób nie pożegnał się na łamach z czytelnikami. Jedynie w swoim wstępniaku Ćwiklak podziękował Tomaszowi Lisowi za 10 lat wspólnej pracy i dodał: "My w redakcji nadal będziemy władzy patrzeć na ręce i dostarczać Państwu rzetelne informacje. Robimy swoje, jak śpiewał Wojciech Młynarski". 

Pierwszy numer tygodnika bez Tomasza Lisa

Tematem numeru jest podsumowanie siedmiu lat rządów Prawa i Sprawiedliwości w konkretnych dziedzinach życia publicznego. Adam Bodnar w rozmowie z Aleksandrą Pawlicką mówi o praworządności, Radosław Sikorski z Jackiem Pawlickim rozmawia o polityce zagranicznej, a prof. Antoni Dudek w wywiadzie z Renatą Grochal mówi o polityce i wyborach. Temat okładkowy zatytułowany "7 lat z PiS. Zrujnowali" kończy tekst Krzysztofa Vargi. 

Czytaj też: Lis, Żakowski, Władyka i Wołek. Trzódka w Tok FM, czyli (nie)pełna zgoda

Prawicowi komentatorzy zdążyli wyrazić żal - głównie na Twitterze - że zmiana naczelnego nie odmieniła "Newsweeka". "Pierwszy numer w erze »po Lisie«. Bez zmian" - napisał na Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny "Gazety Polskiej".

W tekście opublikowanym w serwisie Niezalezna.pl podpisanym inicjałami mk autor postawił co prawda dramatyczne pytanie: "Wiele osób zadawało sobie pytanie, jak zmieni się Newsweek po zwolnieniu Tomaszu Lisa?", ale później na nie nie odpowiedział.   

Czytaj też: Ostatni felieton Lisa przed odejściem z „Newsweeka": „Wolnych mediów już nie ma"

Nowy numer zapowiedział na Twitterze sam Tomasz Lis: "Polecam najnowszy Newsweek, który zaplanowaliśmy przed kilkoma tygodniami. Siedem lat temu Andrzeja Dudę wybrano na prezydenta i zaczęła się epoka PiS. W Newsweeku raport o tym, co tych siedem lat przyniosło Polsce i Polakom".

"Newsweek" nadal w kontrze do obecnej władzy

– Różnicy politycznej, ideowej nie widzę, także we wstępniaku redaktora Ćwiklaka – odpowiedział "Presserwisowi" Mariusz Janicki, pierwszy zastępca redaktora naczelnego "Polityki", gdy zapytaliśmy o nową linię "Newsweek Polska". – Jest jeszcze za wcześnie, aby oceniać, czy dokona się jakaś zmiana politycznego profilu. Na razie nic na to nie wskazuje.  

Czytaj też: "Polityka" na czele tygodników opinii w pierwszym kwartale. "Newsweek" drugi

Dr hab. Adam Szynol, medioznawca z Uniwersytetu Wrocławskiego, niuansuje stanowisko. – To, o czym pisze we wstępniaku Dariusz Ćwiklak, wskazuje, że "Newsweek" nie zmieni linii i nadal będzie w kontrze do obecnej władzy, realizując misję prodemokratyczną – zauważa medioznawca. – Nie słyszeliśmy zapowiedzi o zmianach w redakcji. Polityką zajmują się nadal Renata Grochal, Renata Kim. Dalej będą felietony Materny i Vargi, teksty Michalskiego. Wobec braku dużych zmian redakcyjnych trudno się spodziewać, że tygodnik zmieni swoją tożsamość - dodaje.

Ale - jak przypuszcza Szynol - "Newsweek" bez Lisa może nieco złagodnieć. Nie będzie tak otwarcie wspierał konkretnego obozu, w tym wypadku Koalicji Obywatelskiej. – Tomasz Lis był gorącym orędownikiem tej frakcji. Bardzo możliwe, że teraz te sympatie nie będą tak eksplicytnie wyrażane. Jednak "Newsweek" nie ma za dużych możliwości, jeśli chodzi o zmianę zawartości. Każda istotna zmiana byłaby samobójstwem, bo rynek jest wypełniony zarówno po prawej stronie, jak i po lewej. 

Dariusz Ćwiklak tymczasowo pełni obowiązki naczelnego "Newsweeka"

Od zeszłego tygodnia tygodnik "Newsweek Polska" pozostaje bez naczelnego. Dariusz Ćwiklak, doświadczony dziennikarz i redaktor, który teraz czasowo pełni obowiązki naczelnego, o swoim awansie dowiedział się w dniu odejścia Lisa.

Czytaj też: RAS Polska nie zaprzecza, że w sprawie zachowań Tomasza Lisa pracowała komisja

W "Newsweek Polska" pracuje od 2014 roku. Zastępcą naczelnego został w sierpniu 2019 roku. Wcześniej, w latach 1994-2014, pracował w "Gazecie Wyborczej": zaczynał jako tłumacz i redaktor dodatku "The Wall Street Journal Europe", potem pisał i redagował teksty o komputerach, nauce, gospodarce, był też wiceszefem działu gospodarka, brał udział w zakładaniu portalu Gazeta.pl.

(BAE, 31.05.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.