Temat: telewizja

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Maj 15, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Zdaniem REM Adrian Klarenbach z TVP Info naruszył zasady obiektywizmu i uczciwości dziennikarskiej

REM uznała, że w analizowanym wydaniu "Forum" politycy nie byli traktowani przez prowadzącego równo (screen: Vod.tvp.pl)

Rada Etyki Mediów uznała, że Adrian Klarenbach, prowadząc program "Forum" w TVP Info, naruszył zasady obiektywizmu i uczciwości Karty Etycznej Mediów.

Chodzi o "Forum" z 18 marca br. Zdaniem senatora Kazimierza Kleiny z Platformy Obywatelskiej, który złożył na to wydanie skargę do REM, Adrian Klarenbach utrudniał mu swobodną wypowiedź przez "nieustanne dygresje i wchodzenie w słowo".

Adrian Klarenbach przerywał Kazimierzowi Kleinie aż 19 razy

"Zadawane pytania były nieobiektywne i dążyły do narzucenia narracji redaktora programu. Naruszona została przede wszystkim zasada obiektywizmu, złamana zasada uczciwości" – napisał Kleina w skardze do REM.

Czytaj też: Maile Dworczyka: Manna chcieli zwolnić już w 2019 r. Dyskusje na szczeblu premiera

Po analizie nagrania programu Rada Etyki Mediów stwierdziła, że Kazimierz Kleina był traktowany przez prowadzącego najostrzej ze wszystkich gości. "Jarosławowi Krajewskiemu z PiS Adrian Klarenbach przerywał dwa razy, ministrowi Tomaszowi Rzymkowskiemu – 7 razy, podczas gdy Panu – aż 19 razy. Konsekwencją tego była przeciętna długość wypowiedzi polityków: najdłuższa u Jarosława Krajewskiego z PiS – prawie dwie i pół minuty, najkrótsza u Pana – 17 sekund" – wyliczyła Rada Etyki Mediów.

REM: "Naruszenie zasad nie tylko w tej audycji TVP"

Z analizy REM wynika, że 31 proc. czasu programu zajęły wypowiedzi samego prowadzącego. Wśród nich znalazły się takie zdania jak: "Muszę pana zmartwić: Ochojska pisze bzdury wyrwane nie wiadomo skąd", "A inflacja skąd się wzięła? Nie róbmy ludziom wody z mózgu. Ceny poszły diametralnie w górę".

Czytaj też: Sąd zmienił decyzję UOKiK i zgodził się na przejęcie kontroli nad Eurozetem przez Agorę

REM uznała, że w analizowanym wydaniu "Forum" politycy nie byli traktowani przez prowadzącego równo, a w programie zostały naruszone zasady obiektywizmu i uczciwości Karty Etycznej Mediów. "Ze smutkiem stwierdzamy, że tę ocenę można odnieść nie tylko do tej audycji w TVP".

To kolejna skarga Kazimierza Kleiny na program TVP Info. We wrześniu ub.r. REM w odpowiedzi na pismo senatora potwierdziła, że Miłosz Kłeczek w programie "O tym się mówi" przerywał wypowiedzi i nie dawał politykowi dojść do słowa.

Czytaj też: Dziennikom Polska Press pomoże państwowy Tauron. Kupi prenumeraty dla pracowników

(MNIE, 15.05.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.