Dział: TELEWIZJA

Dodano: Maj 10, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Telewizje i radia muszą oznaczać programy zawierające seks i przemoc

Nowością są dodatkowe oznaczenia, które mają informować widza i słuchacza o rodzajach treści mogących mieć negatywny wpływ na prawidłowy fizyczny, psychiczny lub moralny rozwój małoletnich (fot. Pixabay.com)

Nowe rozporządzenie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w sprawie kwalifikowania i oznaczania programów w stacjach telewizyjnych oraz radiowych wprowadza obowiązek dodatkowego oznaczania programów zawierających seks, przemoc, wulgaryzmy i narkotyki. Podobne rozwiązania wcześniej zaproponowano dla materiałów w serwisach VOD.

W rozporządzeniu utrzymano znane już kategorie programów telewizyjnych - bez ograniczeń wiekowych (oznaczane symbolem uśmiechniętej buzi), dla małoletnich od lat 7, 12, 16 (zaokrąglone czworoboki z wpisanymi cyframi z wiekiem) i dla widzów od lat 18 (symbol klucza). Te oznaczenia nadal muszą być widoczne na ekranie przez cały czas emisji programu. 

Czytaj też: Polskie stacje nie pokazały wystąpienia Putina, światowe stacje transmitowały je na żywo

Z kolei w audycjach radiowych nie ma już obowiązku informowania o tym, że są one przewidziane dla wszystkich widzów czy małoletnich od lat 7, 12, 16.

Nowe symbole dla widzów i słuchaczy 

Nowością są dodatkowe oznaczenia, które mają informować widza i słuchacza o rodzajach treści mogących mieć negatywny wpływ na prawidłowy fizyczny, psychiczny lub moralny rozwój małoletnich. Nadawcy muszą je stosować w przypadku programów dozwolonych od 18 lat. W telewizji oznaczenia mają mieć postać czworoboków z zaokrąglonymi rogami z wpisanymi w środek literami. Litera "P" oznacza obecną w programie przemoc, "S" - seks, "W" - wulgaryzmy, a "N" - narkotyki.

Nowe symbole graficzne muszą być widoczne dla odbiorcy przez co najmniej pięć sekund przed programem (w formie planszy), przez minimum pięć sekund na początku emisji, a także przez co najmniej pięć sekund po przerwie reklamowej.

O oznaczeniach decyduje nadawca

Wszystkie oznaczenia (dotychczasowe i nowe) mają być wyświetlane w lewym górnym rogu ekranu, a ich wielkość nie może być mniejsza niż cztery proc. długości przekątnej ekranu. 

Z kolei w radiu przed audycją dla dorosłych powinien pojawić się następujący komunikat: "W trosce o dobro słuchaczy informujemy, że audycja/przekaz zawiera treści, które mogą mieć negatywny wpływ na rozwój małoletnich, takie jak: przemoc i/lub seks, wulgaryzmy, narkotyki".

Czytaj też: "Wiadomości" TVP zaatakowały Lisa, Tadlę i Kraśkę, zarzucając im powielanie rosyjskiej propagandy

O przypisywaniu programów do poszczególnych oznaczeń nadal decyduje nadawca na podstawie wytycznych z rozporządzenia KRRiT.

Nowe rozporządzenie zastąpiło obowiązujące dotychczas przepisy z 2005 roku.

(MNIE, 10.05.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.