Dział: TELEWIZJA

Dodano: Maj 06, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

1,53 mln gospodarstw domowych niegotowych na nowy standard telewizji naziemnej

Wśród gospodarstw domowych, które korzystają wyłącznie z naziemnej telewizji cyfrowej, wskaźnik gotowości na zmianę standardu nadawania wzrósł od lutego do kwietnia z 57 do 61 proc. (fot. Pixabay.com)

1,53 mln gospodarstw domowych w Polsce nadal nie jest przystosowanych do odbioru telewizji naziemnej w nowym standardzie - wynika z badań Krajowego Instytutu Mediów.

Wśród gospodarstw domowych, które korzystają wyłącznie z naziemnej telewizji cyfrowej, wskaźnik przygotowania do zmiany standardu nadawania wzrósł od lutego do kwietnia z 57 do 61 proc.

Wzrosty w części województw

Duży wzrost nastąpił w województwach dolnośląskim i lubuskim, objętych pierwszym etapem przełączeń, pod koniec marca. W tych regionach zanotowano wzrost z 51 proc. w badaniu styczeń-luty do 75 proc. w badaniu marzec-kwiecień br. Z kolei w województwach z drugiego etapu przełączeń (kujawsko-pomorskie, pomorskie, wielkopolskie i zachodniopomorskie), który odbył się pod koniec kwietnia, nastąpił wzrost z 68 do 73 proc.

W regionach, w których przełączenia dopiero są planowane, przygotowanych do zmiany jest odpowiednio 56 proc. (woj. łódzkie, śląskie, opolskie, małopolskie, świętokrzyskie, podkarpackie - przełączenie 23 maja) i 58 proc. gospodarstw domowych (woj. warmińsko-mazurskie, podlaskie, mazowieckie i lubelskie - 27 czerwca). W pierwszym przypadku to wynik taki sam jak w poprzednim badaniu, przeprowadzonym w styczniu i lutym. W drugim odnotowano wzrost z 51 proc.

O samym przełączeniu na standard DVB-T2/HEVC wie już 76 proc. gospodarstw odbierających tylko telewizję naziemną. W poprzednim badaniu (styczeń-luty) było to 68 proc.

Czytaj też: Nowy „Press": Sierakowski nie udaje reportera wojennego, dziennikarze sportowi bez fair play, a Śmigulec pisze list

Małe zainteresowanie bonami

akup nowego sprzętu można sfinansować dzięki rządowej pomocy. Do zeszłego tygodnia zrealizowano jednak tylko 71 tys. bonów na zakup dekodera lub telewizora w nowym standardzie. Jak informowaliśmy, Polacy niechętnie korzystają z tej możliwości, bo obawiają się obarczenia ich opłatami za abonament radiowo-telewizyjny.

Na nowy standard przechodzą multipleksy zawierające głównie kanały komercyjne. MUX 3 ze stacjami TVP decyzją szefa MSWiA może pozostać w starym systemie do końca 2023 roku.

(MNIE, 06.05.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.