Temat: technologie

Dział: TECHNOLOGIE

Dodano: Kwiecień 25, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Komisja Europejska grozi i nakłada większą odpowiedzialność na firmy Big Tech

Komisja Europejska za nieprzestrzeganie ustaleń grozi takim firmom jak Amazon, Google, Meta czy Twitter grzywnami sięgającymi 6 proc. rocznych obrotów w krajach UE (fot. Wikimedia Commons/Cancilleria Ecuador)

Komisja Europejska w sobotę uzgodniła treść przepisów złożonych w Digital Services Act (DSA), nakładających na wielkie firmy z grona tzw. Big Tech – takie jak Amazon, Google, Meta czy Twitter – większą odpowiedzialność za treści pojawiające się na platformach.

Nowe obowiązki obejmą szybsze usuwanie nielegalnych treści, wyjaśnianie użytkownikom zasad, na jakich działają algorytmy, i podejmowanie bardziej rygorystycznych działań w zakresie zwalczania dezinformacji. Za nieprzestrzeganie reguł grożą bardzo wysokie kary, sięgające 6 proc. rocznych obrotów. Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej podkreśliła, że to, co nielegalne offline, musi być nielegalne także online.

Czytaj też: Google nie odtajnił, ale zaktualizował zdjęcia satelitarne Rosji

Pod największą kontrolą będą firmy mające w krajach Unii Europejskiej co najmniej 45 mln użytkowników, czyli takie jak Meta (właściciel Facebooka) oraz Alphabet (spółka matka Google).

Uzgodnione w sobotę reguły mają jeszcze zostać przegłosowane, ale zdaniem ekspertów to formalność. Przepisy miałyby wejść w życie 15 miesięcy od uchwalenia lub 1 stycznia 2024 roku.

Czytaj też: Netflix zaczął tracić subskrybentów i notuje dużą przecenę akcji na giełdzie

(MAC, 25.04.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.