Dział: TELEWIZJA

Dodano: Kwiecień 12, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

KRRiT dostała pięć skarg na materiał TVP "Nasz człowiek w Warszawie" szkalujący Tuska

Skandaliczny materiał Marcina Tulickiego winił Donalda Tuska za wojnę w Ukrainie (fot. Piotr Molecki/East News)

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji otrzymała pięć skarg na Telewizję Polską, która pokazała materiał Marcina Tulickiego "Nasz człowiek w Warszawie", oczerniający Donalda Tuska. 

- To skandaliczny film. Będę go analizował na zajęciach ze studentami dziennikarstwa, jako przykład ekstremalnej propagandy i manipulacji - mówi Krzysztof Luft, były członek KRRiT.

Materiał wyemitowany w sobotę o godz. 20 w TVP 1 i TVP Info sugerował m.in., że były premier ponosi odpowiedzialność za wojnę w Ukrainie. Po jego emisji w TVP Info odbyła się dyskusja z udziałem prawicowych dziennikarzy wspierających punkt widzenia zaprezentowany w filmie.

Jak w poniedziałek poinformowała Karolina Czuczman z biura prasowego KRRiT, do Krajowej Rady trafiło pięć skarg. Cztery z nich dotyczą nierzetelności i braku obiektywizmu, a jedna ukazania drastycznych scen z wojny w Ukrainie. 

Czytaj też: "Wiadomości" TVP wróciły do ataków na Donalda Tuska

- Podobne sceny oglądamy codziennie na wszystkich antenach informacyjnych - mówi Elżbieta Więcławska-Sauk, była dziennikarka telewizyjna, członek KRRiT. - Na temat pozostałych skarg musimy podyskutować na posiedzeniu rady - dodaje.

- Nie da się dziś nie pokazywać takich scen, ale powinno się o tym uprzedzać i nie wolno epatować nimi dla samego ich okrucieństwa - stwierdza natomiast Krzysztof Luft.

Trwa procedura KRRiT 

KRRiT - zgodnie ze standardową procedurą - wystąpi do nadawcy o nagranie, a następnie zajmie stanowisko.

Czytaj też: Jarosław Gowin krytykuje TVP. "Obszar dotknięty gangreną", wcześniej głosował za 2 mld

W grudniu TVP wyemitowała film "Holding", którego współautorem był także Marcin Tulicki. Film o powstaniu telewizji TVN był emitowany w czasie ulicznych protestów przeciwko tzw. lex TVN. Jak informowała wtedy "Presserwis" rzeczniczka KRRiT Teresa Brykczyńska, do Krajowej Rady w sprawie "Holdingu" wpłynęły dwie skargi od osób indywidualnych. Zarzuty skarżących: szkalujący i prześmiewczy materiał o stacji telewizyjnej TVN.

(KOZ, PAR, 12.04.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.