Dział: PRASA

Dodano: Kwiecień 10, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Z powodu wojny wydawnictwa wznawiają książki o Rosji i Ukrainie - ogromne zainteresowanie czytelników

Biografia Putina Krystyny Kurczab-Redlich bije rekordy popularności na liście Top 10 Empiku (fot. Grupa Wydawnicza Foksal)

Dwa wznowione tytuły w Insignis, sześć w Wydawnictwie Czarne, dodruki w Grupie Wydawniczej Foksal - polskie wydawnictwa reagują na ogromne zainteresowanie czytelników wojną w Ukrainie i sytuacją w Rosji. W Top 10 sprzedaży Empiku znalazły się aż cztery tytuły związane z obecną sytuacją.

Krakowskie wydawnictwo Insignis przygotowuje wznowienie dwóch książek, które pomagają zrozumieć współczesną Rosję i autorytarne rządy Putina: Dmitrija Glukhovsky'ego "Witajcie w Rosji" oraz Garriego Kasparowa "Nadchodzi zima". Pierwsza to satyra osadzona w klimacie science fiction, druga to ostrzeżenie przed nadciągającą nad Rosję dyktaturą.

Wowa, Wołodia, Władimir

Aż sześć pozycji zamierza wznowić Wydawnictwo Czarne. - W kwietniu wznawiamy "Tatuaż z tryzubem" Ziemowita Szczerka, w kolejce czekają też trzy książki Serhija Żadana i "Donikąd" Michała Milczarka. W czerwcu wznowimy również "Abchazję" Wojciecha Góreckiego - informuje Małgorzata Uzarowicz, sekretarz redakcji Wydawnictwa Czarne.

Grupa Wydawnicza Foksal, która jeszcze jako W.A.B (grupa powstała z istniejących wcześniej wydawnictw: W.A.B., Buchmann oraz Wilga) wydała biografię "Wowa, Wołodia, Władimir. Tajemnice Rosji Putina" autorstwa Krystyny Kurczab-Redlich. Książka została wydana w 2016 roku i obecnie jest najwyżej notowaną pozycją z zakresu literatury faktu na liście Top 10 Empiku.

- Cały czas dodrukowujemy zarówno książkę pani Kurczab-Redlich, jak i inne pozycje: "Rosję od kuchni" Witolda Szabłowskiego czy "Krwawe pozdrowienia z Rosji" Heidi Blake - informuje dział marketingu wydawnictwa.

Droga do niewolności

- Co prawda nie mieliśmy w marcu nowych wydań książek o tematyce rosyjskiej i ukraińskiej, ale w styczniu wyszła książka Roberta Service'a "Na Kremlu wiecznie zima. Rosja za drugich rządów Putina", a w kwietniu wznowiliśmy "Drogę do niewolności" Timothy'ego Snydera. Na sierpień zaplanowaliśmy "Wrota Europy" Serhija Plokhy'ego - informuje z kolei Katarzyna Fabia z wydawnictwa Znak Horyzont.

Wzrost zainteresowania tematyką rosyjską i ukraińską widzi też Wydawnictwo Krytyki Politycznej. - Na pewno warto tu wymienić "Rosję - wielki zmyślenie" Arkadija Ostrowskiego czy "To nie jest propaganda" Petera Pomerantseva, o produkowaniu we współczesnej Rosji postprawdy - wymienia Julian Kutyła z Wydawnictwa Krytyki Politycznej. - Z tematów ukraińskich niezmiennie polecamy Pawła Pieniążka "Wojnę, która nas zmieniła" o wydarzeniach roku 2014 i późniejszych w samozwańczych republikach Donbasu.

Od 24 lutego do 31 marca w Top 10 sprzedaży Empiku znalazły się aż cztery tytuły związane z obecną sytuacją. Wzrost zainteresowania książkami o Rosji i – szerzej – o stosunkach międzynarodowych potwierdzają także dane dotyczące ruchu na stronie Empik.com. Liczba odsłon wybranych tytułów wzrosła o nawet kilkaset procent w stosunku do miesiąca poprzedzającego wybuch wojny.

Kim jest ten, który decyduje o życiu i śmierci

Oprócz książki Kurczab-Redlich, w przypadku której ruch na stronie Empik.com wzrósł prawie czterdziestokrotnie w porównaniu z miesiącem sprzed inwazji, czytelnicy sięgają również po książkę "Nadchodzi III wojna światowa" Piotra Zychowicza i Jacka Bartosiaka, napisaną po wybuchu wojny. Zainteresowaniem cieszy się również nowość od Catherine Belton – "Ludzie Putina. Jak KGB odzyskało Rosję i zwróciło się przeciwko Zachodowi", wspomniane już "Krwawe pozdrowienia z Rosji. Jak Władimir Putin eliminuje swoich przeciwników" Heidi Blake czy zbiór esejów "Planeta Piołun" Oksany Zabużko.

- Nie tylko ludzie czytający systematycznie, ale nawet ci robiący to rzadko poszukują teraz szerszej historii, która opowiadałaby o Putinie – postaci, która decyduje o życiu i śmierci tylu ludzi – komentuje dr Zofia Zasacka z Instytutu Książki i Czytelnictwa Biblioteki Narodowej. - Wszyscy o nim myślimy, a nasze przerażenie tym, co się dzieje, i poczucie zagrożenia rodzą szereg pytań, na które krótka nota internetowa nie daje wystarczających odpowiedzi. 

(PAR, 10.04.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.