Temat: fotografia prasowa

Dział: PRASA

Dodano: Kwiecień 07, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

World Press Photo 2022 rozstrzygnięty. Amber Bracken wygrywa w kategorii Zdjęcie Roku 2022

Nagroda za najlepsze zdjęcie 2022 roku trafiła do kanadyjki Amber Bracken (fot. Amber Bracken)

World Press Photo 2022 - najważniejszy konkurs fotografii prasowej na świecie - wygrało zdjęcie "Szkoła z internatem w Kamloops" autorstwa Amber Bracken. W kategorii Fotoreportaż Roku zwyciężył Matthew Abbott z pracą "Ratowanie lasów ogniem".

Nagroda za Najlepsze Zdjęcie 2022 roku trafiła do Kanadyjki Amber Bracken, która w swojej pracy dla "The New York Times" odniosła się do historii dzieci - rdzennych mieszkańców asymilowanych przez Kościoły chrześcijańskie i rząd Kanady do kultury europejskich kolonizatorów.

Zdjęcie Roku 2022

Na zdjęciu autorka pokazała czerwone sukienki zawieszone na krzyżach wzdłuż drogi, które upamiętniają dzieci, zmarłe w szkole z internatem w Kamloops (Kamloops Indian Residential School). To właśnie na terenie tej szkoły odkryto zbiorową mogiłę ze szczątkami ponad 200 dzieci - wcześniej uznawanych za zaginione. Szkoła w Kamloops istniała od 1890 do 1978 roku.

Czytaj też: World Press Photo 2021. Oto nagrodzone zdjęcia

"Jest to obraz, który zapada w pamięć, wywołuje rodzaj reakcji zmysłowej. Niemal słyszałem ciszę na tym zdjęciu, cichy moment globalnego rozliczenia się z historią kolonizacji, nie tylko w Kanadzie, ale na całym świecie" – skomentowała zdjęcia Bracken przewodnicząca światowego jury Rena Effendi.

Z kolei reportaż dla "National Geographic"/ Panos Pictures przygotowany przez Australijczyka Matthew Abbotta "Ratowanie lasów ogniem" pokazuje, jak rdzenni Australijczycy wykorzystują ogień do spowolnienia rozprzestrzeniających się pożarów.

Press

Saving Forests with Fire (fot. Matthew Abbott)

Za projekt długoterminowy pt. "Dystopia amazońska" nagrodę otrzymał Brazylijczyk Lalo de Almeida. W swojej pracy, którą przygotował dla redakcji "Folha de São Paulo"/Panos Pictures, pokazał wycinkę największego lasu na świecie. Zwrócił uwagę, że eksploatacja Amazonii ma szereg skutków społecznych, szczególnie dla społeczności tubylczych, które są zmuszone radzić sobie ze znaczną degradacją swojego środowiska, a przez to ze zmianą stylu życia.

Press

Amazonian Dystopia (fot. Lalo de Almeida)

Z kolei nagrodę w kategorii Technika dowolna dostała Ekwadorka Isadora Romero, za pracę pt. "Krew jest ziarnem". Wideo składa się z fotografii cyfrowych i filmowych, z których część została wykonana na starej taśmie, na której są rysunki jej ojca. Praca pokazuje podróż do ich rodzinnej wioski w Kolumbii, gdzie Romero odkrywa zapomniane ziemie i uprawy oraz dowiaduje się o swoim dziadku i prababci, którzy byli "strażnikami nasion".

Press

Blood is a Seed (fot. Isadora Romero)

Każdy zwycięzca światowej edycji konkursu otrzymuje nagrodę pieniężną w wysokości 5 tys. euro oraz dodatkową nagrodę rzeczową.

Czytaj też: Zwycięzcy Grand Press Photo 2021. Obejrzyj zdjęcia

World Press Photo to najbardziej prestiżowy konkurs fotografii prasowej organizowany od 1955 roku. W tym roku zwycięzców wybrano spośród 64 823 zgłoszeń ze 130 krajów.

(BAE, 07.04.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.