Dział: PRASA

Dodano: Marzec 21, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

List do Rosjan wydrukowano na jedynkach dzienników Polska Press

List do Rosjan wydrukowano dziś na pierwszych stronach większości dzienników Polska Press.

Na pierwszych stronach większości dzienników Polska Press - m.in. „Dziennika Bałtyckiego”, „Gazety Wrocławskiej”, „Dziennika Zachodniego”, „Gazety Pomorskiej” i "Głosu Wielkopolskiego" - opublikowano w poniedziałek po rosyjsku „List do Rosjan” zatytułowany „Wy możecie powstrzymać tę wojnę”. Autorami są „zarząd wraz z zespołem Polska Press”.

„Zwracamy się do Was - Rosjan, którzy szukają prawdy o wojnie na Ukrainie. Społeczeństwo w Rosji jest okłamywane przez Władimira Putina, jego popleczników. Chcemy pokazać Wam, co się naprawdę dzieje na Ukrainie: bezmiar cierpienia, śmierć i próba unicestwienia wolnego kraju. Chcemy, żeby dotarła do was wiarygodna informacja, a nie kłamstwo” - tak zaczyna się list, który podpisany jest przez „zarząd wraz z zespołem Polska Press”.

Dalej autorzy wykazują kłamstwa rosyjskiej propagandy, wspominają też Annę Politkowską: „W przeszłości wielu z Was, odważnych Rosjan walczyło o prawdę, wielu z Was zginęło za prawdę. Tak jak Anna Politkowska, która została zamordowana za pisanie o tym, jak naprawdę wyglądają działania Władimira Putina i jego stronników w Czeczenii”.

Press
Press
Press

Na koniec padają pytania: „Ta zbrodnia spowoduje, że konsekwencje odczujecie Wy - Obywatele Rosji. Pytamy w imię czego? Czy taką cenę powinni ponosić zwykli ludzie w Rosji? Czy niezrozumiały plan agresji na wolną Ukrainę wart jest życia niewinnych ludzi - matek, dzieci i młodych żołnierzy armii rosyjskiej?”

List na stronach internetowych dzienników w języku rosyjskim, polskim i angielskim opublikowany został już w piątek. Redakcje apelowały, by udostępniać  go w mediach społecznościowych: „Oznaczajcie znajomych Rosjan, aby dowiedzieli się co się naprawdę dzieje na Ukrainie, bez propagandy i fałszowania rzeczywistości”.

Podobną akcję - tyle że tam cyklicznie powstają teksty po rosyjsku - rozpoczęły kilkanaście dni temu redakcje szwedzkiego "Dagens Nyheter", duńskiego "Politiken" oraz fińskiego "Helsingin Sanomat". Publikują w internecie artykuły o wojnie w Ukrainie tłumaczone na język rosyjski.

Czytaj też: Skandynawskie dzienniki z artykułami o wojnie po rosyjsku

Dziennikarze chcą przełamać kremlowską blokadę informacyjną. W pierwszym tekście zatytułowanym „Rosjanie mają prawo wiedzieć" szefowie gazet podkreślili, że „rosyjskie matki muszą dowiedzieć się o tym, że ich synowie zostali wysłani w nieznane, o zabitych i rannych cywilach oraz o milionach ludzi zmuszonych do ucieczki z własnego kraju”.

(MAT, 21.03.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.