Temat: internet

Dział: INTERNET

Dodano: Marzec 17, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Białoruś uznała za ekstremistyczny internetowy kanał informujący o ruchach wojsk

Hajun pokazywał m.in. materiały dotyczące rakiet skierowanych w Ukrainę (fot. Unsplash.com)

Kanał Hajun w komunikatorze Telegram został uznany przez białoruskie ministerstwo spraw wewnętrznych za ekstremistyczny. Powodem jest udostępnianie informacji na temat ruchów rosyjskich wojsk po terytorium Białorusi.

Na podstawie nagrań i zgłoszeń użytkowników w kanale Hajun pojawiają się informacje o aktywności wojsk na białoruskich lotniskach wojskowych, startach samolotów i wyrzutniach odpalających rakiety w kierunku Ukrainy. Hajun to po białorusku "leśny duch".

Czytaj też: Niezależny białoruski portal Nexta to dobre źródło informacji z Ukrainy

Na Białorusi za ekstremistyczne zostało uznanych większość niezależnych białoruskich mediów, w tym portal Zerkalo.io, Euroradio, Radio Wolna Europa czy gazeta „Nasza Niwa”. W marcu takie miano otrzymał też serwis Deutsche Welle. Za przechowywanie i rozpowszechnianie „ekstremistycznego materiału” ze strony białoruskich władz grożą kary finansowe i kary pozbawienia wolności do 15 dni.

(MAC, 17.03.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.