Dział: INTERNET

Dodano: Luty 27, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Elon Musk pomaga Ukrainie z internetem. "Starlinki już działają"

Elon Musk odpowiedział na prośbę wicepremiera Ukrainy i włączył starlinki nad Ukrainą (Duncan.Hull, CC BY-SA 4.0, commons/wikimedia)

"Starlinki już działają na Ukrainie. Kolejne terminale w drodze" - odpowiedział Elon Musk wicepremierowi Ukrainy Mychajło Fedorowowi na Twitterze. To może zapewnić Ukrainie stałą łączność z internetem nawet na wypadek zniszczenia tradycyjnej naziemnej infrastruktury.

"Kiedy wy próbujecie skolonizować Marsa, Rosja próbuje zająć Ukrainę! Kiedy wasze rakiety lądują w kosmosie – rosyjskie rakiety atakują ukraińską ludność cywilną! Prosimy Was o dostarczenie Ukrainie stacji Starlink i zwrócenie się do Rosjan o zaprzestanie działań" – napisał wczoraj wicepremier Ukrainy Mychajło Fedorow do Elona Muska na Twitterze.

Elon Musk odpowiedział na swoim twitterowym koncie, które obserwuje 75 milionów ludzi: "Starlinki już działają na Ukrainie. Kolejne terminale w drodze".

Starlink to system telekomunikacyjny oparty na małych satelitach, które firma SpaceX umieszcza na niskiej orbicie - przemieszczanie się tych satelit w długim konwoju można co jakiś czas gołym okiem oglądać także na polskim niebie. 

Firma SpaceX ogłosiła, że chce zapewnić superszybki internet w każdym miejscu na Ziemi. Docelowo funkcjonować ma 12 tys. satelitów. Musk był krytykowany za "kolonizowanie" przestrzeni kosmicznej i "zaśmiecanie" jej satelitami.

Elon Musk  to współzałożyciel firm PayPal, SpaceX, Tesla, Neuralink i Boring Company. Jest dyrektorem generalnym i technicznym w SpaceX, dyrektorem generalnym i głównym architektem w Tesla Inc. W styczniu 2021 jego majątek wynosił 188,5 mld USD (Bloomberg), 189,7 mld USD (Forbes), tym samym Musk zajmował pierwszą pozycję na liście najbogatszych ludzi świata według magazynu „Forbes”.

(MAT, 27.02.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.