Temat: prasa

Dział: PRASA

Dodano: Luty 21, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Prokuratura chce, żeby Katarzyna Włodkowska z "GW" zeznawała w sprawie zabójstwa Pawła Adamowicza

Katarzyna Włodkowska zostanie wezwana, jeżeli sąd uzna jej obecność za konieczną (fot. Rave Caven - Adrian Kulesza)

Dziennikarka "Gazety Wyborczej" Katarzyna Włodkowska, która opisywała sprawę zabójstwa Pawła Adamowicza, została wymieniona jako świadek w akcie oskarżenia sporządzonym przez Prokuraturę Okręgową w Gdańsku. Ostateczną decyzję o tym, czy zostanie powołana na świadka, podejmie sąd. 

Dziennikarka była już powołana na świadka w śledztwie prokuratury chcącej, aby reporterka ujawniła nazwisko informatora, z którego wypowiedzi wynika, że zabójstwo mogło być zaplanowane, a morderca był świadomy tego, co robi. Jest to sprzeczne z wersją biegłych powołanych przez prokuraturę. 

Decyzję podejmie sąd

Mimo nacisków śledczych reporterka odmówiła przed sądem ujawnienia danych rozmówcy, powołując się na tajemnicę dziennikarską. Została za to ukarana grzywną. Teraz Prokuratura Okręgowa w Gdańsku wyznaczyła ją jako świadka w akcie oskarżenia sporządzonym w sprawie zabójstwa Pawła Adamowicza.

Czytaj też: Marek Twaróg: Adamowicz, TVP i linki z archiwum

– Nie wiem jednak, czy zostanie wezwana jako świadek na rozprawę, to zależy od decyzji składu sądu prowadzącego sprawę – mówi "Presserwisowi" Tomasz Adamski, rzecznik prasowy ds. karnych Sądu Okręgowego w Gdańsku. – Pani redaktor Włodkowska otrzyma wezwanie na rozprawę, jeżeli sąd uzna jej obecność za konieczną.

Redaktor Włodkowska nie komentuje sprawy.

Katarzyna Włodkowska to autorka artykułu "Zabójca Pawła Adamowicza: Posiedzę dwa lata i wyjdę". W tekście zacytowała anonimowego informatora, który wskazał, że Stefan W. (zabójca prezydenta Adamowicza) mógł być inspirowany do ataku.

(BAE, 21.02.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.