Dział:

Dodano: Styczeń 28, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Google prawdę powie: Zakopane i Val di Sole interesują nas najbardziej

Według Google, polscy narciarze lubią Alpy. To chyba nie jest zaskoczenie (fot. arc)

Zakopane i Val di Sole - to najpopularniejsze hasła związane z feriami i nartami wyszukiwane w Google. Gdyby Google w pełni odzwierciedlał nasz rzeczywisty świat, znaczyłoby to, że coraz częściej na narty latamy samolotami, a Gruzja to dla narciarzy nowy raj.

Z analizy trendów w wyszukiwarce, przygotowanej przez Google, wynika, że pomimo pandemii nie zrezygnowalismy z tegorocznych wyjazdów narciarskich. Listy topowych polskich miast wyszukiwanych zimą przez turystów, a także krajów i stoków zagranicznych, pokazują, jakie miejsca użytkownicy najczęściej sprawdzają w tym sezonie. Zebrane dane pochodzą z okresu od 12 listopada 2021 roku do 12 stycznia 2022 roku i dotyczą najczęściej wyszukiwanych haseł związanych z nartami i feriami zimowymi. Wtedy planowaliśmy feryjne wyjazdy.

Zakopane na topie

Najczęściej wyszukiwaną przez Polaków miejscowością wśród polskich kurortów zimowych w tym sezonie było Zakopane, a na podium znalazły się również Karpacz (2. miejsce) i Szklarska Poręba (3. miejsce). Wśród najpopularniejszych haseł pojawiły się także Białka Tatrzańska oraz Krynica-Zdrój. Zestawienie dziesięciu najpopularniejszych polskich miejscowości zimą zamykają Szczyrk i Wisła.  

Włoskie Val di Sole czy słowacki Chopok?

W tym roku nastąpił także wzrost - w porównaniu z rokiem poprzednim - zainteresowania Polaków destynacjami zagranicznymi. Wśród najczęściej wyszukiwanych kierunków narciarskich wygrywa włoska Val di Sole, a zaraz za nią uplasował się słowacki ośrodek Chopok/Jasna. Trzecie miejsce to ponownie Włochy i Livigno. Polacy interesowali się też wyjazdem na narty do Francji - tutaj powodzeniem cieszył się francuski ośrodek Les Trois Vallées. Rzadziej wyszukiwanymi hasłami (ale nadal w top 10) były stoki: Tatranská Lomnica (Słowacja), Zell am See (Austria), Bukovel (Ukraina) oraz Janske Lazne (Czechy). 

– Polacy szukali w tym okresie w Google szczególnie ośrodków narciarskich w Alpach, a najchętniej tych we Włoszech: Val di Sole oraz Livigno, które znajdują się na szczycie listy – tłumaczy Jacek Bisiński z Google. – To jednak austriackie stacje zajmują aż 6 z 10 topowych pozycji na liście. Wśród nich znajdują się między innymi: Zell am See, Ischgl czy Zillertal Arena. Zestawienie zamykają Solden i Kitzbuhel. Podsumowując, w tym sezonie Polacy najczęściej wyszukiwali w Google ośrodków narciarskich we Włoszech (aż 41,2%). Trochę mniejszym, choć nadal bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się Austria (29,2%) i Francja (13,2%) – dodaje.

Z danych eSky.pl wynika, że w tym roku coraz więcej Polaków zdecydowało się na dotarcie do kurortów narciarskich drogą lotniczą. Liczba rezerwacji do miast położonych w małej odległości od najpopularniejszych kurortów w wyszukiwarce Google zwiększyła się o 32% w porównaniu do ubiegłego roku. Najczęściej decydują się na podróż lotniczą do jednego z miast narciarskich pary bez dzieci (79%) oraz rodziny z dziećmi w wieku powyżej od 12 do 18 lat (14%).

– Linie lotnicze dostrzegły, że klienci są coraz bardziej chętni do "latania" na narty i wprowadziły promocje cenowe na bagaż niestandardowy – komentuje Deniz Rymkiewicz, rzecznik prasowy eSky.pl.

Narty w Gruzji nowym trendem

Google przeanalizował również które hasła, związane z feriami zimowymi zyskiwały, a które straciły na popularności w tym sezonie. Szczególną uwagę przyciąga hasło “narty Gruzja”, które w wyszukiwarce Google zyskało na popularności o 189% w okresie od listopada 2021 do stycznia 2022 w porównaniu z analogicznym okresem w ubiegłym roku.

– Wzrost zainteresowania Gruzją jako kierunkiem narciarskim ma również swoje odzwierciedlenie w wyszukiwaniu lotów do tego kraju. W analizowanym okresie wyszukiwania biletów do tej destynacji wzrosły o 194% rok do roku, a najpopularniejszym lotniskiem jest Tbilisi - dodaje Antoni Andruszkiewicz z Google. 

***

TOP 10 kurortów narciarskich w Polsce:

 1. Zakopane
 2. Karpacz
 3. Szklarska Poręba
 4. Białka Tatrzańska
 5. Krynica Zdrój
 6. Szczyrk
 7. Wisła
 8. Zieleniec
 9. Czarna Góra
 10. Tylicz

TOP 10 kurortów narciarskich za granicą:

 1. Val di Sole
 2. Chopok/Jasna
 3. Livigno
 4. Les Trois Vallées
 5. Tatranska Lomnica
 6. Zell am See
 7. Bukovel
 8. Janske Lazne
 9. Val di Fassa
 10. Ischgl

(CP, 28.01.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.