Dział: PRASA

Dodano: Styczeń 28, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Od przejęcia przez Orlen Polska Press wypracowała 274 mln zł przychodów

Udział Grupy Polska Press w wynikach Grupy Orlen za 2021 rok był nieistotny – napisano w sprawozdaniu (fot. Piotr Molecki/East News)

Udział Grupy Polska Press w wypracowanych przez Orlen przychodach w 2021 roku wyniósł 274 mln zł.

W opublikowanych za 2021 roku wynikach finansowych Orlen wskazuje, że od marca ub.r. do grudnia Grupa Polska Press zanotowała 274 mln zł przychodów. Orlen zaznaczył, że udział Grupy Polska Press w wynikach Grupy Orlen za 2021 rok był nieistotny. 

Czytaj też: Sąd Rejestrowy wykreślił z KRS byłych członków zarządu Polska Press

W ramach finalnego rozliczenia ceny, po korekcie o 13 mln zł, na którą wpływ miała zmiana kapitału obrotowego oraz długu netto, ostateczna wartość transakcji kupna Polska Press wyniosła 222 mln zł. W kwietniu podawano, że Orlen za Polska Press zapłacił 210 mln zł

W raporcie rocznym Orlen odniósł się do wstrzymania decyzji Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sprawie zgody na koncentrację wydaną przez sąd 8 kwietnia. Według Orlenu to postanowienie sądu nie ma wpływu na skuteczność nabycia przez nich udziałów w Polska Press, bo doszło do niego przed wydaniem przez sąd tego postanowienia. Co więcej, ich zdaniem postanowienie sądu nie ogranicza też PKN Orlen w wykonywaniu praw wynikających z posiadania udziałów w Polska Press. 

Czytaj też: Sąd: redaktorka Polska Press w Białymstoku zniesławiła szefa Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich

"Na bazie własnego osądu, opartego o uzyskane analizy prawne sprawy sporządzone przez zewnętrzną kancelarię prawną, Grupa oceniła, że na dzień 31 grudnia 2021 roku (...) sprawuje kontrolę nad Polska Press, w związku z czym ujęła ją konsolidacją metodą pełną. W kolejnych okresach sprawozdawczych Grupa będzie dokonywać analizy nowych faktów i okoliczności pod kątem oceny kontroli" – zaznaczono w raporcie. 

Pomimo decyzji Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (SOKiK) o wstrzymaniu wykonania decyzji prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sprawie przejęcia Polska Press przez PKN Orlen, 15 września PKN Orlen został oficjalnie wpisany do KRS jako jedyny udziałowiec Polska Press. Z kolei 20 stycznia br. Sąd Rejestrowy dokonał kolejnej aktualizacji w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS) Polska Press. Ze składu zarządu wykreślono Magdalenę Chudzikiewicz i Dariusza Świądra, którzy pod koniec kwietnia 2021 r. złożyli rezygnacje z zajmowanych stanowisk, a do tej pory figurowali w rejestrze.

(BAE, 28.01.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.