Dział: PRASA

Dodano: Wrzesień 27, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Sąd już wpisał do KRS wszystkich ludzi Polska Press, ale nie wszystkich wykreślił

15 września PKN Orlen został oficjalnie wpisany do KRS jako jedyny udziałowiec Polska Press. Na zdjęciu prezes koncernu Daniel Obajtek (fot. Piotr Molecki/East News)

Sąd dokonał w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS) kolejnych wpisów dotyczących Polska Press. Do składu zarządu wpisani zostali prezes spółki Tomasz Przybek i dwóch członków: Maciej Kossowski oraz Miłosz Szulc. Nie wszyscy byli członkowie zostali jednak wykreśleni z rejestru. 

– Finalnie cały obecny zarząd widnieje już w Krajowym Rejestrze Sądowym – informuje rzecznik prasowy Polska Press Adrian Majchrzak. 

W KRS zostali dopisani: Tomasz Przybek jako prezes zarządu, a także dwóch członków Maciej Kossowski oraz Miłosz Szulc. Wcześniej wpisano Dorotę Kanię.

Jednakże w rejestrze figurują nadal Magdalena Chudzikiewicz (członkini zarządu) i Dariusz Świąder (wiceprezes zarządu), którzy pod koniec kwietnia złożyli rezygnacje z zajmowanych stanowisk.

Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie tą samą decyzją wydaną 23 września dokonał zmian także w radzie nadzorczej. Wykreślił dotychczasowych członków rady: Axla Diekmanna, Aleksandra Diekmanna i Simone Tucci-Diekmann.

Wpisał natomiast: Tomasza Jakubiaka, wiceprezesa PGE Ventures, funduszu działającego w ramach grupy kapitałowej PGE, Marcina Jankowskiego, dyrektora biura kontrolingu sprzedaży PKN Orlen, Magdalenę Skowyrską, specjalistkę w biurze grupy kapitałowej PKN Orlen i Marcina Deca, prezesa Sigmy Bis, agencji mediowej należącej do PKN Orlen. Do rady nadzorczej Polska Press zostali powołani na początku kwietnia.

15 września PKN Orlen został oficjalnie wpisany do KRS jako jedyny udziałowiec Polska Press, a była prezeska zarządu Dorota Stanek została wówczas wykreślona z rejestru. Dwa tygodnie wcześniej do KRS została dopisana Dorota Kania jako członkini zarządu, a wykreślony Paweł Fąfara, były członek zarządu Polska Press i redaktor naczelny grupy.

Jak informowaliśmy wcześniej w "Press", eksperci uważają, że Sąd Rejestrowy (SR) powinien był poczekać na ostateczną decyzję sądu co do koncentracji. – Oczywiście, wpisanie Orlenu do KRS jako właściciela Polska Press nie wiąże SOKiK (Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przyp. red.) i nie powinno mieć żadnego wpływu na jego orzeczenie. Natomiast wpis do KRS członków zarządu chroni skuteczność czynności prawnych przez nich dokonanych w imieniu reprezentowanej spółki wobec osób trzecich. Nawet zatem w przypadku zakwestionowania koncentracji, zawartych umów raczej nie będzie można podważyć – tłumaczy prof. Maciej Gutowski  z Katedry Prawa Cywilnego, Handlowego i Ubezpieczeniowego UAM w Poznaniu.

8 kwietnia Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (SOKiK) uwzględnił wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich o wstrzymanie wykonania decyzji prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sprawie przejęcia Polska Press przez PKN Orlen do czasu rozstrzygnięcia sprawy. Jednak, jak informuje Mirosław Wróblewski, dyrektor zespołu prawa konstytucyjnego, międzynarodowego i europejskiego w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich, sąd nie podjął jeszcze decyzji w sprawie przejęcia Polska Press przez PKN Orlen.

(BAE, 27.09.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.