Temat: radio

Dział: RADIO

Dodano: Styczeń 18, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Bez wymian prezesów regionalnych rozgłośni Polskiego Radia. "PiS chce mieć spokój"

W lokalnych rozgłośniach Polskiego Radia prezesi sprawdzili się - według Rady Mediów Narodowych (fot. Pixabay)

Piotr Bednarek ma pozostać prezesem Radia Zachód na następną kadencję. To kolejna regionalna rozgłośnia publiczna, w której nie dojdzie do zmiany władz. Prezesi sprawdzili się w kontaktach z władzą. - PiS chce mieć spokój w czasie kampanii wyborczej - komentuje Juliusz Braun, członek RMN.

Tym razem Rada Mediów Narodowych na wtorkowym posiedzeniu w związku z upłynięciem kadencji zajmie się wyborem prezesa i rady nadzorczej rozgłośni z Zielonej Góry. 

Czytaj też: Piotr Ornowski nadal prezesem Radia Katowice, a Mariusz Deckert - Radia Lublin

Jedynymi kandydatami, zgłoszonymi przez przewodniczącego RMN Krzysztofa Czabańskiego, są obecny prezes Piotr Bednarek i zasiadający teraz w radzie nadzorczej Artur Grygiel, Jan Pasierbowicz i Jarosław Czuba. Ich powołanie jest formalnością, bo większość w Radzie mają politycy Prawa i Sprawiedliwości.

"Prezesów mogą zmienić zawsze, z dnia na dzień"

Piotr Bednarek prezesem Radia Zachód został w marcu 2016 roku. Jego pięcioletnia kadencja już upłynęła, a mandat wygaśnie z dniem zatwierdzenia sprawozdania finansowego spółek za 2021 rok.

W podobnej sytuacji są jeszcze prezesi siedmiu innych regionalnych rozgłośni publicznych: Przemysław Tejkowski (Radio Rzeszów), Piotr Moc (Radio Opole), Wojciech Straszyński (Radio Białystok), Leszek Sobański (Radio Olsztyn), Jolanta Kuligowska-Roszak (Radio PiK), Janusz Knap (Radio Kielce) i Tadeusz Deszkiewicz (mazowieckie Radio dla Ciebie). Upłynęła również kadencja prezeski Polskiego Radia Agnieszki Kamińskiej.

Na początku stycznia RMN powołała na kolejną kadencję dotychczasowych prezesów Radia Katowice Piotra Ornowskiego i Radia Lublin Mariusza Deckerta. 

- Prawo i Sprawiedliwość najwyraźniej uznało, że taka sytuacja jest wygodna, więc chce ją zabetonować, żeby w kampanii wyborczej - czy będzie szybciej, czy w przyszłym roku - mieć spokój - komentuje Juliusz Braun, członek RMN. - Prezesów spółek medialnych mogą zmienić zawsze, z dnia na dzień - zaznacza.

Regularna propaganda

Pod koniec kwietnia 2021 roku RMN odwołała prezesa Radia Łódź Dariusza Szewczyka i powołała na jego miejsce Arkadiusza Paluszkiewicza. W lutym 2021 roku Rada zmieniła prezesa Radia Szczecin - Artura Kubaja zastąpił Wojciech Włodarski.

Czytaj też: Joanna Lichocka skarży się do KRRiT na "Królowe życia" w TTV

Szefowie rozgłośni regionalnych w różnym natężeniu realizują zadania, jakie nakreślili im polityczni mocodawcy. W Radiu Łódź - po zmianie prezesa - programy prowadzą po prostu prawicowi dziennikarze z Warszawy, których nie trzeba uczyć, jaka jest oficjalna linia (m.in. Magdalena Ogórek, Michał Rachoń). Dr Krzysztof Grzegorzewski, łódzki medioznawca, na łamach "Press" nie przebierał w słowach: - Mamy do czynienia z ludźmi, którzy na antenie uprawiają regularną propagandę.

W Radiu Katowice z kolei mikrofon i czas znajdą się zawsze dla marszałka województwa śląskiego z PiS czy posłów lub europosłów tej partii (głównie Jadwigi Wiśniewskiej), a zachwyty nad władzą można usłyszeć nawet w sobotnich programach historycznych ("Rozmowy niekontrolowane").

(KOZ, MAT, MNIE, 18.01.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.