Dział: PRASA

Dodano: Grudzień 16, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Pluralis płaci 96,8 mln zł za 40 proc. wydawcy "Rzeczpospolitej" i "Parkietu"

Pluralis B.V. został inwestorem strategicznym wydawcy "Rzeczpospolitej" (fot. Piotr Molecki/East News)

Pluralis B.V. przejął 40 proc. akcji Gremi Media SA za 96,8 mln zł. W ten sposób zostało sfinalizowane porozumienie zawarte 26 listopada między funduszem z Holandii a zarządem spółki KCI SA, którą kontroluje Grzegorz Hajdarowicz.

Sprzedaż udziałów w spółce wydającej "Rzeczpospolitą" i "Gazetę Giełdy Parkiet" jest elementem restrukturyzacji prowadzonej w grupie kapitałowej Grzegorza Hajdarowicza. Holenderski fundusz kupuje 691 299 akcji Gremi Media SA, płacąc 140 zł za sztukę. Stanowią one 40 proc. kapitału zakładowego i uprawniają do 37,6 proc. głosów na walnym zgromadzeniu spółki.

"Umowa reguluje również zasady ładu korporacyjnego w Gremi Media, a także postanowienia dotyczące prawa pierwokupu, prawa pociągnięcia (drag-along right) oraz przyłączenia (tag-along right)" - poinformowano w komunikacie giełdowym.

Pluralis B.V. to holenderska spółka z ograniczoną odpowiedzialnością prawa holenderskiego z siedzibą w Amsterdamie. Inwestycja w Gremi Media to druga inwestycja funduszu w Europie Środkowej, po przejęciu na początku roku 34 proc. udziałów w Petit Press, drugim co do wielkości wydawcy wiadomości na Słowacji. Spółka Pluralis należy w części do funduszu Media Development Investment Fund (MDIF), wspieranego finansowo przez miliardera George’a Sorosa. MDIF jest pośrednio akcjonariuszem Radia Zet.

Kiedy pod koniec listopada KCI zawarło porozumienie z Pluralis B.V. ws. sprzedaży akcji Gremi Media, w mailu do pracowników wydawnictwa napisano: "Uzyskaliśmy deklarację i zapewnienie nowego akcjonariusza, iż nie planuje on ingerować w bieżące zarządzanie spółka, a tym bardziej nie zamierza w żaden sposób wpływać na linię redakcyjną czy niezalezność wydawanych przez nas tytułów".

"To jest wymarzona informacja z perspektywy redakcji, ten wybór inwestora gwarantuje stabilność strukturalną, utrzymanie zespołu, utrzymanie linii i kierunku wydawnictwa. W linii gazety nic się nie zmieni - mówił wówczas "Presserwisowi" Bogusław Chrabota, redaktor naczelny "Rzeczpospolitej".

KCI SA to główny akcjonariusz Gremi Media, które wydaje "Rzeczpospolitą", "Parkiet" oraz ich serwisy internetowe Rp.pl i Parkiet.com. Ponadto posiada pakiety kontrolne w spółkach e-Kiosk i Kancelarie RP oraz 47 proc. w spółce MMC Conferences SA, organizującej konferencje biznesowe. Spółka jest notowana na rynku NewConnect.

(GK, 16.12.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.