Dział: PRASA

Dodano: Listopad 26, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

40 proc. akcji Gremi Media dla holenderskiej spółki. Chrabota: Cieszę się, linia gazety bez zmian

Bogusław Chrabota, redaktor naczelny "Rzeczpospolitej": Nie ukrywam, że bardzo się cieszę i gratuluje mojemu właścicielowi, że dokonał takiego wyboru (fot. materiały prasowe)

KCI zawarło z holenderską spółką Pluralis B.V., powiązaną z funduszem Media Development Investment Fund George'a Sorosa, porozumienie dotyczące sprzedaży 691 299 akcji Gremi Media, stanowiących 40 proc. kapitału zakładowego. - To jest wymarzona informacja z perspektywy redakcji, dlatego, że ten wybór inwestora gwaranuje stabilność strukturalną, utrzymanie zespołu, utrzymanie linii i kierunku wydawnictwa - mówi Press.pl Bogusław Chrabota, redaktor naczelny "Rzeczpospolitej".

W wyniku dokonanego przeglądu opcji strategicznych zarząd KCI, właściciela Gremi Media (wydawcy "Rzeczpospolitej" i "Parkietu"), podjął decyzję o wyborze spółki Pluralis B.V. z siedzibą w Amsterdamie, jako partnera do szczegółowych uzgodnień dotyczących strategicznej współpracy, informuje spółka.

Naczelny: "Wybór absolutnie optymalny"

Bogusław Chrabota, redaktor naczelny "Rzeczpospolitej" komentuje: - To jest wymarzona informacja z perspektywy redakcji, dlatego, że ten wybór inwestora gwaranuje stabilność strukturalną, utrzymanie zespołu, utrzymanie linii i kierunku wydawnictwa.

Chrabota zauważa, że "w sytuacji, gdyby było to przejęcie przez większy podmiot, byłoby to pewnie źródłem jakiejś parcelacji aktywów". - Natomiast w tym wypadku firma zostaje integralna i to z perspektywy pracowników oddanych tej marce i temu brandowi i tej firmie jest wyborem absolutnie optymalnym - dodaje.

KCI zawarł z Pluralis B.V. niewiążące porozumienie o podstawowych warunkach transakcji sprzedaży akcji Gremi Media SA, dotyczące warunków brzegowych nabycia przez Pluralis B.V. w ramach dwóch transz łącznie 691.299 akcji stanowiących 40 proc kapitału zakładowego Gremi Media SA. i uprawniających do 37,6 proc. głosów na walnym zgromadzeniu Gremi Media SA.

"Transakcja na uzgodnionych w term sheet warunkach pozytywnie wpłynie na sytuację finansową emitenta. O kolejnych etapach dotyczących ww. transakcji emitent będzie informować w odrębnych raportach, przy czym sprzedaż pakietu akcji Gremi Media SA nie kończy wszystkich działań związanych z kontynuowaniem przeglądu opcji strategicznych" - czytamy w komunikacie.

"Uzyskaliśmy deklarację i zapewnienie nowego akcjonariusza, iż nie planuje on ingerować w bieżące zarządzanie spółka, a tym bardziej nie zamierza w żaden sposób wpływać na linię redakcyjną czy niezalezność wydawanych przez nas tytułów" – napisano w mailu do pracowników Gremi Media. 

Objęcie udziałów przez Pluralis B.V. ma zapewnić, wraz z pełniejszą dywersyfikacją własności w Gremi Media, kompetencje i wiedzę ekspercką gwarantowaną przez głównych międzynarodowych inwestorów medialnych, umożliwiając jednocześnie obecnemu kierownictwu zachowanie kontroli operacyjnej.

- Inwestor jest mocno osadzony w mediach światowych i europejskich i w związku z tym otrzymujemy dostęp do różnego rodzaju partnerstw merytorycznych, do know-how - mówi nam Bogusław Chrabota. - Będziemy mieli teraz możliwości współpracy partnerskiej z wieloma tytułami światowymi.

Akcje w górę

Kurs akcji KCI po ogłoszeniu komunikatu wzrósł o ponad 7 proc. 

Pluralis B.V. to holenderska spółka z ograniczoną odpowiedzialnością prawa holenderskiego z siedzibą w Amsterdamie. Inwestycja w Gremi Media to druga inwestycja Pluralis w Europie centralnej, po przejęciu na początku tego roku 34 proc. udziałów w Petit Press, drugim co do wielkości wydawcy wiadomości na Słowacji.

KCI SA to główny akcjonariusz Gremi Media, które wydaje "Rzeczpospolitą", "Parkiet" i ich serwisy internetowe www.rp.pl i www.parkiet.com. Ponadto posiada pakiety kontrolne w spółkach e-Kiosk i Kancelarie RP oraz 47 proc. w spółce MMC Conferences S.A., organizującej konferencje biznesowe. Spółka jest notowana na rynku NewConnect.

(BAE, 26.11.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.