Dział: INTERNET

Dodano: Grudzień 10, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Grupa Granica po nominacji do Grand Press Digital: Oddajmy głos uchodźcom

Grupa Granica to zrzeszenie organizacji pozarządowych, które pomagają uchodźcom na granicy polsko-białoruskiej (screen: FB/Grupa Granica)

- Powiedziałam mu, że będziemy na gali konkursu dziennikarskiego w Warszawie i zapytałam, co chciałby tym wszystkim ludziom w sali przekazać. I mam takie krótkie nagranie – mówi Anna Alboth z Grupy Granica. Co powiedział nam Ibrahim, Syryjczyk z lasu? 

Grupa Granica otrzymała jedną z trzech nominacji do tegorocznej nagrody Grand Press Digital. Obok Radia 357 i Voice House. Nagrodę przyznajemy za „wykazanie się innowacyjnym podejściem w wykorzystaniu nowoczesnych technologii w pracy dziennikarskiej”. Grupa Granica nie jest więc w tej kategorii oczywistym kandydatem – jednak tylko do momentu, kiedy nie poznamy działalności tego porozumienia organizacji pozarządowych.

Bardzo mądrze bowiem, a jednocześnie odważnie, wykorzystują media społecznościowe do informowania o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Dzięki nowoczesnym technologiom pomagają uchodźcom – co najważniejsze – ale też dziennikarzom, którzy poszukują informacji z granicy (a jak wiadomo – nie mogą tam pracować).    

Ibrahim, Syryjczyk z lasu, chwilę zastanowił się nad odpowiedzią dla Anny Alboth, po czym rzekł (posłuchajcie):

Ibrahim mówi:

"Drodzy Polacy, nazywam się Ibrahim i jestem z Syrii. Większość z Was nie ma szansy na poznanie nas. Jesteśmy uchodźcami, którzy utknęli w lesie na granicy polsko-białoruskiej. Jesteśmy chorzy, głodni i potrzebujemy pomocy. Jednak chcemy podzielić się z Wami swoimi historiami, abyście mogli lepiej zrozumieć, co sprawiło, że podjęliśmy decyzję o przejściu tej trudnej drogi i co teraz przeżywamy w lesie, w którym dochodzi do przemocy. To wszystko, co się tutaj dzieje, ten kryzys humanitarny, powinien być pokazywany przez media. Nie chcemy zdestabilizować czy zniszczyć waszego kraju. Przychodzimy do was nastawieni pokojowo, szukać lepszego życia. Chcemy podziękować wszystkim członkom organizacji za pomoc i utrzymywanie nas przy życiu. Doceniamy Wasz wysiłek".

Przepaść między legalnym a moralnym

Anna Alboth i cała Grupa Granica stara się nagłaśniać temat granicy. Także międzynarodowo. W felietonie dla brytyjskiego „The Guardian” Alboth napisała kilka dni temu o pomocy niesionej uchodźcom. Zwróciła uwagę, że sytuacja na granicy „pokazuje przepaść między tym, co legalne, a tym co moralne”.

„Wszystko, co aktywiści mogą zrobić w tych lasach na granicy polsko-białoruskiej, to dostarczyć wodę, jedzenie i ciepłe ubranie tym zdesperowanym ludziom” – napisała.

Przypomniała, że wśród uchodźców są zarówno ludzie samotni, jak i całe rodziny, młodzi i starzy, zarówno zdrowi, jak i ciężko chorzy. I wszyscy oni szukali wolności, a znaleźli się w sytuacji, kiedy  wielokrotnie przerzuca się ich przez granice w tę i z powrotem. Alboth pyta, gdzie jest Czerwony Krzyż, gdzie są oenzetowskie agendy zajmujące się uchodźcami? 

Czy pomoc jest nielegalna?

Zauważyła jednocześnie, że wielu miejscowych przy granicy pomaga potrzebującym, co jest krzepiące. Nie zmienia jednak faktu, że sporo ludzi w Polsce uważa wspieranie uchodźców za dzieło „agentów Łukaszenki”, którzy „niszczą europejskie wartości". 

Anna Alboth kończy tekst dramatycznie: „Jesteśmy winni, że spragnionym zostawiamy wodę, że dzielimy się zupą, że wkładamy im buty na nogi? Jeśli pomaganie jest nielegalne, czy my w ogóle rozumiemy, czym jest przestępstwo?” 

(MAT, 10.12.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.